Loni změnilo za prvních osm měsíců dodavatele plynu 239.000 zákazníků, za celý rok jich bylo 348.000. Vrcholný zájem o přechod k jinému obchodníkovi s plynem byl v roce 2011, kdy dodavatele změnilo téměř 362.000 zákazníků. V uplynulých letech nejčastěji odcházeli klienti velkých dodavatelů, které lákaly levnější nabídky menších hráčů na trhu.

Letos se ale situace změnila, když na jaře dominantní hráč na plynárenském trhu, energetická společnost RWE, oznámil zlevnění o deset procent. K RWE se připojily i další společnosti, plyn zlevnily například Pražská plynárenská nebo největší alternativní dodavatelé Bohemia Energy či Centropol Energy.

"Velcí dodavatelé přišli s cenově atraktivní nabídkou, kterou navíc podpořili rozsáhlou marketingovou kampaní. Díky tomu se jim podařilo stávající klienty udržet," uvedl Michal Hardyn ze srovnávače cen energií TopSrovnani.cz. "Stále se dají najít menší dodavatelé, u nichž se dá ušetřit o několik set korun ročně více. Tak nízká úspora ale nejspíš většině zákazníků nestojí za to, aby od dodavatele se zabudovanou značkou odcházeli," doplnil.

Na snížení počtu zákazníků, kteří mění dodavatele plynu, se podepisuje také to, že řada společností uzavírá s odběrateli víceleté smlouvy. "Nemalé skupině zákazníků stále běží několikaleté smluvní závazky. Nemají tedy možnost využít levnější nabídky a změnit dodavatele," uvedla Jana Poncarová z Energetické poradny.

Ceny plynu v letošním roce klesaly v návaznosti na zlevňování plynu na evropském trhu. Na pokles jeho ceny tlačí především boom těžby břidličného plynu ve Spojených státech, které se za posledních několik let změnily v čistého dovozce na čistého vývozce plynu.