Majitelka Květinky v Horšovském Týně Veronika Kunešová si na nezájem zákazníků si nestěžuje, ale zažila už lepší časy.

„Lidé chodí letos pro výzdobu méně než v uplynulých letech, bylo to znát i o Dušičkách. Za osmnáct let, co ve městě působím, mám svoji stálou klientelu, ale lidé prostě šetří,“ svěřuje se Deníku.

Advent v českých městech a obcích? Letos bude netradiční:

Vánoční trhy na náměstí Ostrava-Jih, 8. prosince 2022. Ilustrační snímek
Advent 2023 bude nezvyklý. Kde už začaly vánoční trhy, jak se změní bohoslužby

Kunešová už od minulého týdne vyrábí adventní a vánoční dekorace především ze suchých přírodních materiálů. „Vyrábím ve velké míře na objednávku, ale samozřejmě také na prodejnu k volnému prodeji,“ říká.

Zákazníci si mohou vybrat na místě buď hotovou štolu, věnec či jen svícen anebo prvky, z nichž jim následně květinářka dekoraci vyrobí, velké oblibě se těší barvené korpusy z proutí. Zájem přetrvává o výzdobu v tradičních barvách, kterými je červená, bílá a zlatá. Zákazníci prý nepodléhají příliš moderním trendům, ale volí barvy dekorace dle interiéru svých domovů.

Růžová barva táhne 

K velikému překvapení samotné květinářky lidé kupují vše, kde se objeví růžová barva. „A lidé také žádají, abych při výrobě věnců používala více než metalové svíce rustikální, a to všech barev,“ líčí Veronika Kunešová.

Květinka v Horšovském Týně nabízí velký výběr adventních dekorací.Květinka v Horšovském Týně nabízí velký výběr adventních dekoracíZdroj: Deník/Monika Šavlová

Někteří zákazníci se v minulém týdnu podivovali, že ještě nemá připravenou výzdobu ze živých materiálů. „Našli se tací, co si o týden spletli začátek adventu,“ usmívá se paní Veronika.

„Od úterý již začnu s výrobou živých dekorací, kdy větvičky tújí, cypřiše či eukalyptu, o který je letos extrémní zájem, zapichuji do aranžovací hmoty, díky níž vydrží výzdoba dlouho čerstvá,“ vysvětluje.

Jaké trendy letos platily v dušičkové výzdobě? Podívejte se: 

V dušičkové výzdobě letí barevné a živé trendy. Pochmurné věnce jsou na ústupu
Trendy v dušičkové výzdobě: Zájem je o barvy, pochmurné věnce jsou na ústupu

Stejně jako u neživých výtvorů i zde bude používat šišky, skořici, sušené pomeranče, dřívka, mech, ze dřeva vyrobené kvítky a vánoční barevné baňky. Zatímco ceny vyrobených vánočních dekorací ze suchých materiálů se pohybovaly od pětistovky výše, ty ze živých by se měly pohybovat o něco níž. „Všechny vstupy se proti loňskému roku poměrně zdražily, takže se to na muselo zákonitě projevit i na koncových cenách, “ krčí rameny květinářka.

Výrazný pokles zájmu

„Zájem o adventní výzdobu u nás výrazně klesl,“ všímá si Jindřiška Matušková z prodejny Duma – Sklenářství – Květinářství – Rámy. Lidé si spíše přicházejí pro hotové korpusy s tím, že si věnec vyzdobí sami. „Vážeme je z větví neopadavé jedle kavkazské, ta dlouho vydrží. Cena byla 150 korun,“ vysvětluje.

Občas se někdo optá na keramický věnec, ale ty už po doprodání starých zásob nové neobjednávala. „Na celkové poptávce je znát také síla internetového obchodu,“ neskrývá rozpaky Matušková.

Adventní dekorace zakoupíte také v květinářství Duma ve Stříbře.Adventní dekorace zakoupíte také v květinářství Duma ve StříbřeZdroj: Deník/Monika Šavlová

Ve stříbrském květinářství je dle jejích slov zájem především o provedení v tradiční červené, bílé a zlaté barvě, kdy se cena nazdobeného věnce ale bez svíček pohybuje kolem tří stovek.

„Oproti jiným rokům jsem zaznamenala zvýšenou poptávku na provedení v kombinaci zelená a bílá, ale jdou všechny barvy. Zákazníci se spíše řídí tím, jak mají barevně laděné své domovy,“ líčí Matušková.

Lidé šetří i na pohřbech: 

I když ten hlavní dušičkový nápor vypukne až příští týden, mnozí lidé vyrazili na přerovský hřbitov už o víkendu
Všechno podražilo. Lidé šetří na Dušičkách i pohřbech, hledají levnější řešení

Módním trendem jsou i zde větvičky eukalyptu a zákazníci chodí také pro další přírodní dekorace. Adventní věnce v květinářství proto vyrábí spíše na objednávku, na prodejnu pouze v malém množství. „Starší lidé často volí spíše malý svícen na stůl, takové klasické vypichované aranžmá,“ míní.