Na čerpacích stanicích se běžně prodává zimní motorová nafta, která zaručuje provozní spolehlivost při teplotách do minus 20 stupňů Celsia. V posledních dnech ale teploty na některých místech České republiky klesly i níže, někteří motoristé proto kupují palivo, které tyto mrazy vydrží.

Na rozdíl od moderních automobilových benzinů, které fungují standardně i při mrazech do minus 40 stupňů Celsia, obsahuje motorová nafta ve směsi uhlovodíků parafiny, které při teplotách nižších než minus osm stupňů Celsia vytvářejí drobné krystalky. To může způsobit zmrznutí paliva a nefunkčnost motoru.

Arktická nafta by bez zmrznutí měla vydržet teploty až minus 32 stupňů Celsia. Kromě arktické nafty nabízí například čerpací stanice Benzina také prémiovou naftu Verva s podobnými vlastnostmi.

Cena je stejná

„V současné době je v naší síti velký zájem přepravních firem i jednotlivých řidičů o prémiovou naftu i o arktickou kvalitu nafty. Stoupá také počet dotazů, kde vysvětlujeme jejich zimní vlastnosti a cenu,“ uvedl Loula, který v Benzině působí jako ředitel úseku jakosti. Nafta s arktickými parametry se podle něj prodává za stejnou cenu jako běžná nafta, přestože výrobní a logistické náklady jsou vyšší.

Současné tuzemské zásoby arktické nafty se podle Louly pohybují kolem deseti milionů litrů. „Zásoby arktické nafty jsou na provozně dobré výši, ale podle vývoje teplot musí být neustále tuzemskou výrobou doplňovány nebo řešeny dovozem,“ poznamenal Loula. „Současná spotřeba nafty s arktickými parametry odpovídá zhruba dvou procentům spotřeby běžné nafty,“ dodal.

Arktická nafta je k dostání u desítek čerpacích stanic zejména ve výše položených oblastech, kde vládnou nižší teploty. Podle Louly pumpaři čekají velký zájem o arktickou naftu ještě zhruba týden. Poté, co povolí současné mrazy, by se poptávka měla snížit a řidiči si vystačí s běžnou naftou s nemrznoucími parametry do minus 20 stupňů Celsia.