Podle odhadů by prodej biovína měl do roku 2022 stoupnout na více než jednu miliardu lahví z loňských 676 milionů lahví. Oproti roku 2012 se pak téměř ztrojnásobí. Růst mezi roky 2017 a 2022 potáhnou Spojené státy, kde se má prodej zvýšit o 14 procent. V Jihoafrické republice a Norsku stoupne o 13,5 procenta.

Ilustrační foto.
Vinobraní končí. Ve víně lidé podle vinařů ucítí letošní slunce

Podíl biovína, tedy takového, které je pěstované na vinicích bez chemických pesticidů nebo hnojiv, na celosvětovém prodeji však zůstane relativně nízký. Podle IWSR stoupne jen na 3,6 procenta z loňských 2,4 procenta.

Spotřeba vína ve světě stagnuje

Zpráva o růstu prodeje biovína je však dobrou zprávou v době, kdy spotřeba vína celosvětově stagnuje, nebo dokonce na důležitých trzích jako Francie a Španělsko klesá.

Pohled na město Mělník s vinicí nad soutokem Labe a Vltavy
České vinařské oblasti? Poznejte krásy naší země se sklenkou vína v ruce

Téměř čtyři z pěti prodaných lahví biovína se loni prodaly v Evropě. Poloviční podíl na evropském prodeji měly tři země - Německo, Francie a Británie. Ve Francii se má prodej biovína podle IWSR výrazně zvyšovat i nadále a do roku 2022 bude mít biovíno podíl na francouzském trhu 7,7 procenta.

Přeměna vinic na pěstování biovína v hlavních pěstitelských zemích v poslední době zpomalila. IWSR odhaduje, že v roce 2022 budou vinice na pěstování organického vína zabírat 545.000 hektarů. Loni to bylo 408.000 hektarů a v roce 2012 se biovíno pěstovalo na 284.000 hektarech, napsala agentura Reuters.

Velké Žernoseky
Nejsevernější vinice střední Evropy lákají vínomilce