Kostky másla nahrazující v kolážích zlaté cihly, máslo zabezpečené čipy proti krádeži, přepočítávání výplaty na kostky másla. Skokový růst jedné ze základních potravin je jednoznačně nejdiskutovanějším tématem posledních měsíců. Během akcí v supermarketech ho sice lze koupit zhruba za 47 korun, bývá však rychle vyprodané a není výjimkou, že čtvrtkilová kostka stojí přes 60 korun. Přitom obchodníci varují, že bude zdražovat dál, a před Vánoci by mohlo stát i 70 korun.

Zákazníci objevují kvality farmářů 

Není proto divu, že se zákazníci poohlížejí jinde. Jejich zájem se přesouvá k výrobkům farmářů. Cena je mnohdy srovnatelná, přitom rozdíl v kvalitě značný. Šárka Sedláčková ze sdružení Archetyp, které provozuje pražské farmářské trhy Náplavka a Heřmaňák, potvrdila, že zvlášť v posledním měsíci zaznamenali prodejci zvýšenou poptávku po jejich másle.

„Máslo, které lze na Farmářském tržišti Náplavka koupit, pochází z farem s chovem krav ve volné přírodě a z biofarem, a jeho prodejní cena je 270 korun za kilogram,“ uvedla Sedláčková. Čtvrtkilová kostka tak zákazníka vyjde na 67,50. Obdobné je to na farmářském trhu v kobyliském dvoře, kde zákazníci za 250 gramů másla zaplatí rovných 67 korun.

Podívejte se také, jak může vypadat rvačka o máslo - ZDE.

Na trzích na Spořilově, Rajské zahradě a Černém Mostě stojí čtvrt kila másla 87 korun. Podle pořadatele Karla Czabana jde ale o smetanové, 87procentní máslo. Standardní máslo v obchodech má 82 procent tuku.

Zákazníci dokonce neváhají zajet si pro máslo přímo na farmu. Podle Františka Mikoláše, který hospodaří v Krhanicích na Benešovsku, se za víkend prodá 60 až 70 kilogramů tohoto produktu. Oproti loňskému roku to je dokonce více než desetinásobek prodávaného množství.

Farmářské produkty si lze objednat i on-line s doručením až domů. Například na webu nakupzfarmy.cz prodávají máslo z Němcovy selské mlékárny Radonice za 62 korun za 200 gramů, svetbedynek.cz nabízí máslo z Ježkova statku za 79 korun za 200 až 240 gramů. Odchylka je dána tím, že se máslo krájí ručně.

Tipy, kam zajít pro farmářské máslo
Trh Náplavka(náplavka na Rašínově nábřeží)
sobota 814 hodin
67,50 Kč/250 gramů máslo z farem s chovem krav ve volné přírodě nebo v bio kvalitě

Dvůr Kobylisy(Klapkova 1035/28)
úterý, středa, čtvrtek a pátek 818 hodin
67 Kč/250 gramů

Rajská zahrada(prostor před stanicí metra při Cíglerově ulici)
středa 1019 hodin
87 Kč/250 gramů smetanové máslo s 87 % tuku

Černý Most(mezi stanicí metra a ulicí Bryksova)
pátek 1019 hodin
87 Kč/250 gramů smetanové máslo s 87 % tuku

Spořilov(Roztylské náměstí na úrovni Severozápadní V. a Severozápadní VI.)
sobota 814 hodin
87 Kč/250 gramů smetanové máslo s 87 % tuku