Podle zkušeností z Ostravy lidem došly peníze již v době koronaviru. „Začali více šetřit, takže pro ně pořád musíme něco vymýšlet. Tedy různé akce, abychom byli v povědomí a stále k nám chodili nakupovat,“ uvedla Barbora Ondruchová z Megasekáče.

Mnohé second handy si kvůli získávání dalších zákazníků zřizují vlastní e-shopy. Podle zjištění společnosti Shoptet, která se zabývá řešeními pro správu internetových obchodů, jen letos počty objednávek obchodů s použitým zbožím vzrostly o pětinu. „Očekáváme nejen růst poptávky, ale navyšující se počty nových obchodů,“ uvedl ředitel Shoptetu Samuel Huba. Obchodování s použitým zbožím podle něj do budoucna přiláká další podnikatele.

Second hand Přestupní stanice v Praze
Lidé šetří i na oblečení. Second handy v Česku jsou opět narvané

Tohoto trendu si již všimli také analytici. „Jednoznačně to svědčí o zhoršující se ekonomické situaci, kdy lidé více přemýšlí nad tím, co nakupují. Mnoha domácnostem nezbývají peníze nazbyt, a proto volí úspornější varianty svých nákupů,“ uvedl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. Připomněl, že se lidé po zboží z druhé ruky poohlížejí nejen u oblečení, ale týká se to také vybavení domácnosti, nábytku či elektroniky.

Právě na prodej elektroniky, počítačů a telefonů z druhé ruky se specializuje obchod Počítárna.cz, který má letos oproti minulému roku tržby vyšší o 30 procent. Přitom hodnota průměrné objednávky se stále snižuje. Lidé mají nejčastěji zájem o notebooky v ceně do 10 tisíc korun. „Takový nový s dobrou kvalitou koupit nelze,“ podotkl Tomáš Netopil z Počítárny.cz.

Snaha ušetřit mění také způsob nakupování knih. Kupříkladu knižní secondhand Knihobot spolupracuje s knihkupectvím Levné knihy. Některé z jeho poboček od zákazníků pro Knihobot přijímají starší knížky, které lidi již nepotřebují. Peníze za ně jim na účet pošle Knihobot, který svazek poté pošle znovu k dalším čtenářům.

Od dubna, kdy spolupráce začala, takto přes 900 zákazníků přineslo k novému životu přes 10 tisíc knih. „Lidem konečně začíná docházet, že dobře prodat starší věc je z logiky věci výhodnější, než novou vyrobit a starou vyhodit,“ pochvaluji si zakladatel Knihobotu Dominik Gazdoš.

Zákazníci si věci půjčují a sdílejí

Mnozí spotřebitelé jdou ale ještě dál, neboť využívají sdílenou ekonomiku. Věci si tedy nekupují, ale pouze půjčují po dobu, kdy je chtějí využít. „Děje se to hlavně z důvodu úspory nákladů. Skutečně je to ekonomická situace, co lidi nutí, aby měnili své spotřební návyky,“ poznamenal analytik Křeček. Přesto se neobává, že by v dohledné budoucnosti butiky a další obchody v nákupních centrech ve velkém vyklidily pozice second handům s textilem či půjčovnám sdíleného zboží.

Čím dál víc žen objevuje kouzlo secondhandů
Šatník naruby. Instagramové second handy mění svět módy

Záleží totiž na tom, jak se bude nadále vyvíjet ekonomická situace v zemi. „Kdyby se ji do dvou let podařilo zkrotit a ceny by přestaly růst tak zběsilým tempem jako doposud a také kdyby mzdy začaly v reálném vyjádření růst, lidé by od těchto úsporných opatření upustili,“ tvrdí Křeček.

Nákupy z druhé ruky či sdílení věcí si totiž podle něj nevybírají dobrovolně. „Je to jen z nouze ctnost, jsou k tomu donuceni a jakmile tyto ekonomické okolnosti pominou, tak se vrátí k původnímu životnímu stylu a budou zase nakupovat tak, jak byli zvyklí,“ dodal.

Jak lze zboží z druhé ruky reklamovat:
• pokud nakupujete přes e-shop, nejprve si zjistěte na internetu reference o prodejci
• prodejce musí spotřebitele upozornit, že jde o již použité zboží, také na míru jeho opotřebení a případné vady
• při nákupu použitého zboží od podnikatele platí pro reklamace obdobný režim jako u zboží nového
• na plnění povinností prodejců dohlíží Česká obchodní inspekce
• na zboží tedy běžně platí také záruka 24 měsíců, pokud ji prodávající výslovně nezkrátí. Zkrátit lze ale nanejvýš na 12 měsíců
• u použitého zboží se za vadu nepovažují nedostatky, o kterých kupující věděl, nebo které plynou z míry opotřebení
• protože prodávající má ze zákona povinnost odstranit vadu zboží buď opravou nebo výměnou za stejný bezvadný nový kus a u použitého zboží taková výměna není možná, dává v tomto případě zákon kupujícímu nárok na přiměřenou slevu z ceny
• vadné zboží reklamujte bez odkladu poté, co se vada projeví
• je nutné prokázat, že jste zboží u obchodníka koupili. Lze tak učinit předložením účtenky, faktury či dodacího listu anebo záznamem v aplikaci, za některých okolností však také výpisem z platební karty či svědectvím
• vyřízení reklamace musí proběhnout do 30 dnů, pokud si s vámi prodejce nedohodne delší dobu

Zdroj: dTest