Podle průzkumu, který na vzorku 1500 respondentů provedla letos v létě agentura Ipsos, využívá solární energii osm procent českých domácností. Nejčastěji se tato energie využívá k ohřevu vody, pouhá dvě procenta českých domácností vyrábějí i elektřinu. To by se ale mohlo v blízké budoucnosti změnit.

Jen loni bylo v dotačním programu Nová zelená úsporám úspěšně vyřízeno více než 500 žádostí o dotaci na technologie pro využití solární energie v domácnosti. Letos je očekáván dvojnásobek.

„Zatímco dříve rozvoj solární energetiky v Česku spíš stagnoval kvůli absenci jasné strategie státu, po zrušení povinnosti vyřizovat licenci a zavedení podpory v rámci Nové zelené úsporám zájem domácností o vlastní výrobu elektřiny opět roste,“ uvedla Petra Písková ze Solární Asociace.

Kotlíkové dotace. Ilustrační foto.
Další vlna „kotlíků“ se blíží. Tentokrát bez front a elektronicky

Aby byl domácí fotovoltaický systém ekonomicky co nejefektivnější, je nutné, aby se co nejvíce vyrobené elektřiny spotřebovalo na místě. V opačném případě elektřina zbytečně přetéká do distribuční sítě, a snižuje se tak ekonomická efektivita domácí elektrárny.

„Podmínky dotačního programu Nová zelená úsporám specifikují povinnost spotřebovat na místě alespoň 70 procent vyrobené elektrické energie. Optimálně by však tato hodnota měla být daleko vyšší a blížit se sto procentům,“ uvádí Luboš Vrbata ze společnosti E.ON. 

Důležité je také celý fotovoltaický systém správně dimenzovat. Příliš malý solární systém vyrobí jen málo energie a jeho využívání se nevyplatí. Častou chybou je ale rovněž instalace zbytečně velké domácí solární elektrárny. Domácnostem mohou firmy nabízet komplikované třífázové systémy.

Ty většinou dodávají vyrobenou elektřinu do všech třech fází domovního rozvodu, bez ohledu na to, na jaké fázi jsou zapojeny místní spotřebiče. Levná doma vyrobená elektřina pak z nevyužitých fází zbytečně a zdarma odtéká do distribuční sítě. 

Elektřina. Ilustrační foto.
Ceny energií zatím stagnují. Zdražit by mohla elektřina

Jednoduchá a přitom ekonomicky nejefektivnější cesta k využití solární energie je ohřev vody a výroba vlastní elektrické energie pomocí fotovoltaických panelů. Výhodou takového řešení je hlavně jednoduchá instalace. Na takový systém je i možné získat dotaci ve výši až 60 tisíc korun. 

Nejjednodušší systémy pouze pro ohřev vody jsou ekonomicky méně náročnější a na investici by měl dosáhnout téměř každý. Třetí systém již obsahuje baterii pro akumulaci energie, instalace je dražší, ale lze získat vyšší míru podpory. Systémy s akumulací jsou vhodnější pro domácnosti s vyšší spotřebou, například pro vícečlenné domácnosti nebo dvougenerační domy. 

V případě elektrárny s baterií je dobré zvážit, kolik elektřiny domácnost pro svůj provoz potřebuje, zda elektřinou jen svítí, nebo využívá také energeticky náročnější spotřebiče.

„Systémy s akumulací energie jsou vhodnější pro domácnosti s vyšší energetickou spotřebou, například pro velké rodiny nebo dvougenerační domy. Instalovaný výkon elektrárny by měl odpovídat spotřebě v daném místě,“ uvedl energetický poradce Karel Murtinger z firmy Ekowatt. 

Ilustrační foto
Innogy představila plány do roku 2025. Chce investovat přes 30 miliard