Zmíněná stavební spořitelna zůstává nadále největším českým specializovaným poskytovatelem produktů orientovaných na bydlení. Její tržní podíl na financování bydlení vůbec dosáhl v loňském roce podle odhadu 61 procent. Během roku poskytla zákazníkům úctyhodných 34 667 úvěrů v celkovém objemu 25 miliard korun. Objem nových smluv se pak ve stejném období vyšplhal na 87,3 miliardy korun, což byl růst o 23 procent.

A manažeři spořitelny jsou optimističtí i pokud jde o letošní rok. „Předpokládáme, že v něm dojde k výraznému oživení jak v úvěrových operacích, tak v uzavírání nových smluv. Stoupá zejména poptávka po malých úvěrech na rekonstrukci a modernizaci bytů, přičemž lidé kladou velký důraz na úsporu energie," uvedl Manfred Koller, místopředseda představenstva.

Důvodem předpokládaného růstu je podle něj skutečnost, že stavební spoření nabízí jednu z nejlepších forem spoření, a to zejména v době nízkých úroků dokonce i na na specializovaných účtech zaměřených na spoření.

Celý systém prý začíná těžit ze stability podmínek stavebního spoření, když plány minulé vlády na jeho proměnu nevyšly. Stavební spořitelny přitom uvažovanou proměnu považovaly spíše za likvidaci.

Vše zatím beze změn

Podmínky stavebního spoření tedy zůstávají do dalšího období nezměněné. Zejména jde o státní podporu do maximální výše dvou tisíc korun ročně za určených podmínek ve fáze spoření a později o poskytování výhodných překlenovacích či řádných úvěrů na pokrytí byto- vých potřeb.

Účtované poplatky však tyto výhody dost oklešťují. Zejména jde o poplatek za uzavření smlouvy, který činí jedno procento cílové sumy. Kromě toho si stavební spořitelny nárokují i relativně vysoké částky za roční správu účtu.