Invia.cz zatím prodala letos v předprodejích asi 3000 zájezdů do Tuniska. Od 18. března, kdy k útoku došlo, jen 57. „Dotazy klientů jsou v tomto období velmi časté, na možnost změny se informuje až polovina zákazníků. Odhadujeme, že nabídku na změnu destinace nebo termínu využije nakonec asi 15 procent klientů," uvedl marketingový ředitel portálu Michal Tůma.

Také podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže došlo v těchto dnech k poklesu poptávky po zájezdech do Tuniska. „Lidé, kteří uvažovali o nákupu (zájezdu), ten nákup odložili," uvedl Papež. Pokud v Tunisku nedojde k dalším útokům, poptávka podle něj opět stoupne. Celkem podle Papeže požádalo o změnu destinace do 300 klientů, kteří si zájezd již zakoupili. „První dny po útoku nám volaly desítky lidí, od víkendu jsou to už jen jednotlivci. Celkově jsme se domluvili na změně destinace s necelou stovkou klientů," dodal mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Bezplatnou změnu destinace nabízí klientům většina velkých cestovních kanceláří. „Klientům, kteří si zakoupili zájezd do Tuniska, umožňujeme bezplatnou změnu destinace. Tuto možnost mají klienti do konce tohoto měsíce. Aktuálně nikdo tuto nabídku nevyužil. První zájezd do Tuniska se uskuteční v druhé polovině května," uvedl marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Podle Petra Šatného z CK Alexandria klienti spíše zatím monitorují situaci a s rozhodnutím vyčkávají.

„Klienty informujeme, že ve všech letoviscích, do kterých mají odlétat na dovolenou, není žádné bezpečnostní riziko, vše je standardní a hoteliéři se připravují na turistickou sezónu," uvedla obchodní ředitelka CK Blue Style Lenka Berberi.

Ceny zájezdů do Tuniska by mohly klesnout

Pokles poptávky po zájezdech do Tuniska v Evropě může vést k tomu, že tamní hotely sníží ceny ubytování. „Stoprocentně pokud hoteliéři (v Tunisku) zlevní, tak samozřejmě české cestovní kanceláře, v tak konkurenčním prostředí jako u nás je, nemohou dělat nic jiného než nabídnout ty snížené ceny," řekl Jan Papež. Klesnout by tak mohly ceny last minute zájezdů do Tuniska.

Během teroristického útoku minulou středu v muzeu v centru Tunisu zahynulo celkem 25 lidí, z toho 20 zahraničních turistů. Mezi nimi byli Japonci, Španělé, Francouzi nebo Poláci. Téměř pět desítek lidí bylo zraněno.

Do Tuniska v roce 2013 vycestovalo 115.000 českých turistů, šlo o 11. nejpopu­lárnější destinaci. Tunisko stále patří mezi jednu z nejlevnějších leteckých destinací pro letní dovolenou.