Zákazníci České mincovny nakupují zlaté slitky již od hmotnosti jednoho gramu, které se prodávají zhruba za 1500 korun. Tvoří asi pětinu prodaného zlata. Uncovou cihličku lze pořídit za něco málo přes 35.000 korun. „Běžní investoři u nás nakupují slitky do jedné trojské unce, kdo chce investovat více, nakoupí buď větší množství uncových cihel nebo volí těžší cihly," poznamenal Szurdy. Zájem o slitky nižších hmotností registruje podle něj mincovna na konci roku již tradičně – slouží totiž jako vánoční dárky.

Investiční zlato prodává jablonecká mincovna od poloviny loňského roku, kdy investorům začala nabízet zlaté slitky a cihly a v listopadu pak přidala takzvané smart mince. Jde o investiční mince z ryzího zlata ražené v licenci novozélandské mincovny v nominální hodnotě od 50 do 10.000 novozé­landských dolarů. Stejně jako slitky jsou osvobozené od DPH. Letos v říjnu spustila mincovna navíc portál ČM Aurum, přes který mohou zájemci investovat do zlata. Přes portál je možné nakoupit investiční zlato a mince, ale i pravidelně do zlata investovat.

Česká mincovna je poslední firmou, která zůstala v Jablonci v provozu z někdejšího sklářského a bižuterního gigantu Jablonex Group. Jejím vlastníkem je společnost Monetica. Obrovský zájem o investice do zlata byl loni hlavní příčinou rekordních tržeb mincovny. Firma, která je výhradním dodavatelem tuzemských oběžných mincí pro Českou národní banku, uskutečnila loni zakázky za 666 milionů korun, což představovalo v meziročním srovnání nárůst o 30 procent. Investiční zlato se na tržbách podílelo ze 40 procent. Stoupl i zisk mincovny, i když ne tak výrazně. Hospodaření skončilo loni ziskem 64,5 milionu korun.