Nicméně jeho uplatnění se poněkud posunula. Dříve sloužilo především k pořízení bydlení, dnes jej lidé využívají mnohem více k rekonstrukcím. Domnívám se, že v této oblasti stavební spoření vhodně vyplňuje mezeru mezi hypotékami a spotřebitelskými úvěry.

Podmínky čerpání

Méně nových smluv, ale víc půjčených peněz. Tak vypadá letošní bilance českých stavebních spořitelen. Nízké úrokové sazby totiž pomáhají k levnějším úvěrům.

Odpověď na otázku, proč klesá počet zájemců, asi není jednoznačná a patrně jde o souhrn několika faktorů. Možná je trh už nasycený a možná jde také o důsledky hospodářské krize z posledních let.

Tedy že se úvěrům daří, potvrzují alespoň částečně i čísla za první pololetí. Stavební spořitelny v něm poskytly úvěry za 21,7 miliardy korun. To je v meziročním srovnání růst o dvanáct procent. Nových smluv však bylo podepsáno o 92 tisíc méně, celkem 267 tisíc.

O úvěr ve stavební spořitelně může požádat i ten, kdo stavební spoření zatím nemá založeno. Vzhledem k tomu, že úvěr je určen přímo na zlepšení bydlení, je výhodnější než klasické spotřebitelské půjčky.

Možná se ptáte, zda se nevyplatí vzít si na rekonstrukci raději hypotéku, když jsou úrokové sazby tak nízké?

U menších částek ne. Banky většinou poskytují hypotéky až od 300 tisíc korun. Navíc často vyžadují ručení nemovitostí tou, kterou rekonstruujete, nebo jinou. Stavební spořitelny půjčují obvykle do 500 tisíc korun bez zajištění, což už stačí i na větší rekonstrukci.

Pokud uvažujete o úvěru ze stavebního spoření, měli byste si ověřit, zda vám na plánovanou výstavbu či rekonstrukci někdo půjčí. Pokud se totiž jedná o objekt, který není určen k bydlení, na úvěr nemáte nárok.

Stavební spoření patří k relativně výhodným produktům při malém riziku. Úrokové sazby se nyní pohybují kolem jednoho procenta. Na tuto formu spoření přispívá i stát, a to maximální částkou dva tisíce korun ročně.

Když vše sečteme, teoreticky lze dosáhnout ročního zhodnocení kolem čtyř procent. (Z toho ovšem hodně ukusuje vysoký úvodní poplatek, který činí obvykle jedno procento cílové částky, tedy při částce 300 000 korun tři tisíce ale také roční poplatky dosahující neodůvodněně vysoké hranice 300 - 400 korun za rok, pozn. red.)

Široký účel použití

Peníze ze stavebního spoření může účastník spoření využít na cokoliv. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen jdou na rekonstrukci bytu nebo na vybavení domácnosti zhruba dvě třetiny úspor.

Po dvou letech spoření má zájemce možnost získat řádný úvěr ze stavebního spoření s pevnou úrokovou sazbou. Stavební spořitelny nemohou v průběhu splácení její výši změnit.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.