„Zpátky ve hře je to určitě. Pevně doufám, že se nám to povede,“ řekl Toman novinářům při odchodu z dnešního jednání se svými evropskými kolegy v Bruselu.

Potraviny. Ilustrační foto.
dTest: Nákup potravin v Německu se vyplatí kvalitou i cenou

Evropská komise problém, kdy jsou na trh v různých zemí EU uváděny identicky vyhlížející produkty, které se ovšem liší složením, navrhla loni v dubnu řešit v rámci poměrně rozsáhlé úpravy pravidel chránících evropské spotřebitele před nekalými obchodními praktikami.

Rakousko smetlo návrh ze stolu

Téma dlouhodobě trápí právě státy ve středu a na východě EU. Poměrně dlouho tak ministrům z těchto zemí trvalo, než své západoevropské kolegy přesvědčili o nutnosti věc řešit. Rakušané však koncem loňského roku zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé obchodní praktiky svým postupem znemožnili.

Ilustrační foto
Test levných lahůdek: Německé výrobky porazily českou produkci na hlavu

Podle Tomana věc nynější rumunské předsednictví zařadilo do svého programu. V prvním pololetí by tak měly být příslušné změny schváleny, přes možné námitky zemí jako je Německo či právě Rakousko. „My se snažíme získat prostor na to, aby dvojí kvalita byla zakázaná, aby občané ČR nebyli občany druhé kategorie,“ podotkl Toman.

Členské státy se na svém postoji k návrhu nových spotřebitelských pravidel musí shodnout, aby mohly začít vyjednávat s europarlamentem o jejich finální podobě. Minulý týden přijal významný výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu svůj postoj k návrhu, v němž dvojí kvalitu potravin za nekalou obchodní praktiku jasně označil.

Miroslav Toman
Toman začal brojit proti dovozu potravin i slevovým akcím. Obojího je prý příliš