Spolupráce s brazilskou stranou probíhala úspěšně již v loňském roce. Letos se však Tatře podařilo objem dodávek více než zdvojnásobit. Do Brazílie dodá 56 kompletních podvozků ve variantách 4x4 a 6x6, které budou následně osazeny speciálními pancéřovanými nástavbami. 

Kompletní vozidla budou poté určena pro brazilskou armádu i další ozbrojené síly. „Tatra Trucks díky dlouhodobé a velmi dobré spolupráci s brazilskými partnery očekává další zakázky i v budoucnu,“ uvádí kopřivnická firma v tiskové zprávě.

Do Brazílie poputují i tři vozidla modelové řady Terra s hákovými nakladači, které armáda jihoamerické země využije jako nosiče pontonových mostních souprav.

Dodávky do Turecka

Automobilka uspěla i ve výběrovém řízení na dodávku 29 podvozků tureckým ozbrojeným složkám. „Turecká strana vždy požaduje tu nejvyšší kvalitu, o to je obchodní úspěch Tatra Trucks důležitější do budoucna. Česká automobilka se totiž účastní i dalších tendrů pro místní armádu,“ píše firma.

Podvozky, které budou vybaveny motory o výkonu 447 kilowattů, automatickou převodovkou či centrálním dohušťováním pneumatik, poslouží jako základ pro vyprošťovací vozidla s maximální hmotností 46 tun. V Turecku budou osazena pancéřovanou kabinou a speciální nástavbou se zadní odtahovou vidlicí o nosnosti 13 tun.

Úspěch na Blízkém východě

Velký zájem budily vojenské speciály kopřivnické firmy i na únorovém IDEX 2019 ve Spojených arabských emirátech. Společnost zde odhalila nový vůz z modelové řady Tatra Tactic, logistické a zabezpečovací vojenské vozidlo střední až těžké hmotnostní kategorie. 

Vojenské modely Tatra jsou součástí výbavy ozbrojených sil řady zemí Blízkého východu včetně Saúdské Arábie, kde se od roku 2014 také vyrábí. Využívá je i Jordánsko a Spojené arabské emiráty.

Právě v Jordánsku získala firma v lednu letošního roku zakázku v hodnotě zhruba 200 milionů korun na dodávku 60 vozidel. Součástí smlouvy je i možnost rozšíření dodávky až na 300 kusů podvozků s motorem, v takovém případě by se hodnota zakázky přiblížila jedné miliardě korun.