„Cílem návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, nebyly spotřebiteli prezentovány stejným způsobem. Chceme, aby měl možnost vybrat si stejně kvalitní výrobky, jaké se prodávají kdekoliv v zahraničí,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce by nově měla kontrolovat, zda se kvalita potravin prodávaných v Česku neliší od těch zahraničních, pokud jsou prezentovány obalem, označením, grafikou či marketingem jako stejné zboží.

„Za porušení pravidel bude možné udělit pokutu až do výše 50 milionů korun,“ prohlásil Bílý. Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) uvedl, že problém dvojí kvality se týká takřka výhradně jen nadnárodních společností.

Logo Česká potravina bude mít nové podmínky pro používání

Další změny legislativy se budou týkat adaptace zákona na evropské nařízení o úředních kontrolách. Spotřebitelé by měli zaznamenat hlavně nové podmínky pro použití loga Česká potravina.

Maso bude smět být touto značkou označeno jen tehdy, bude-li ze zvířete, jež bylo v Česku narozeno, chováno i poraženo. „Doposud stačí pouze poražení zvířete v České republice,“ vysvětlil mluvčí.

Úprava bude reagovat rovněž na rostoucí oblibu pokrmů z hmyzu, které jsou zařazeny mezi takzvané nové potraviny. Jde o výrobky, které se v Evropské unii ve významné míře nepoužívaly ke spotřebě do roku 1997.

Pokud ministři novelu zákona schválí a projde včas celým legislativním procesem, měla by začít platit letos v prosinci. Méně přísnou evropskou úpravu vzalo ministerstvo na vědomí. Podle Tomana se ale nebude omlouvat různé složení výrobků preferencemi spotřebitelů nebo dostupností surovin.