Má žlutou popelnici a třídí plasty. Důchodce Miloš Plaček z Hradce Králové napsal redakci Deníku, proč je proti plánovanému zálohování. „Minerálky si jezdím nakoupit autem vždy tak na čtrnáct dnů. Teď abych ve špajzu vyčaroval místo pro asi 24 prázdných lahví,“ uvedl.

Kvůli chystanému vracení do automatu totiž musí být prázdné petky nesešlapané a nepomačkané. Muž si kupuje také pivo v plechovkách do „obytňáku“. „Skladování vypitých neporušených a smradlavých plechovek není nic dobrého. Po vypití je vyhodím do nejbližšího kontejneru, i když se mi to prodraží,“ dodal. Záloha má totiž činit minimálně čtyři koruny za kus.

Jaké jsou důvody zavádění povinného zálohování a jak to bude fungovat? Připravili jsme přehled:

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko
Zálohování PET: Jak to bude fungovat, kolik peněz bude za láhev, co s popelnicí

Názor na zavádění systému mimo současné třídění mají Češi rozdílný. „Komplikuje někomu život, když vrací přepravku s lahvemi? Když tím pomůžu aspoň trochu snížit odpady a ušetřit energii, tak obaly klidně vrátím,“ podpořil obalovou cirkulaci třeba Petr H.

Podle čerstvého průzkumu společnosti Ipsos zálohování podporují asi tři čtvrtiny Čechů. „Ženy jsou tomu nakloněny častěji než muži. Ochota rovněž roste s klesajícím věkem. Nejvyšší podpora je u generace 27 až 34 let,“ upřesnil data analytik Michal Straka.

Jak funguje zálohový systém.Jak funguje zálohový systém.Zdroj: Zalohujeme.sk

Pro a proti

Naproti tomu ministerstvo životního prostředí přijalo k novele o zálohování více než 700 připomínek. Tak vysoký počet značí, že šéfa resortu Petra Hladíka čeká boj. S předloženou podobou nesouhlasilo ani ministerstvo průmyslu a obchodu. Podněty míří třeba na to, jak by měl fungovat budoucí provozovatel zálohového systému nebo k dopadům na financování odpadového hospodářství obcí a příspěvků na jeho provoz.

Právě odpadové firmy a mnohé radnice se bouří. Jasně proti se vymezili v Olomouci. „V zemích, kde zálohování PET lahví zavedli (15. evropským státem se teď stalo Irsko – pozn. redakce), nemají tak dokonalý systém sběru separovaného odpadu jako Česko. PET ze žlutých popelnic je kvalitní a čistý. Vyzýváme proto vládu, aby byl zachován stávající systém,“ sdělil už dřív náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák.

Recyklace PET lahví byla tématem dalšího dílu podcastu Byznys kafe:

Kristýna Havligerová, manažerka pro komunikaci a vnější vztahy Iniciativy pro zálohování, byla hostem videopodcastu Byznys kafe.
Nemačkat, nevyhazovat, ale vrátit. Chystá se zálohování PET lahví a plechovek

Ministerstvo v čele s Hladíkem oponuje tvrzením, že třídění přes kontejnery už naráží na své limity a míra zpětného odběru stagnuje. „Mimo tříděný odpad skončí přibližně každá pátá PET lahev a u plechovek dokonce tři ze čtyř. Navíc samotné třídění neznamená automaticky recyklaci, u plastů je poměr zhruba poloviční a u hliníku jen něco přes čtvrtinu,“ namítl ministr.

Praha chce čisté ulice

Vedení Prahy v usnesení s novinkou naopak počítá. „Ze zkušeností ze zahraničí víme, že zálohování má pozitivní vliv na čistotu v ulicích. Turisticky exponované metropoli, jako je Praha, by to jistě velmi pomohlo," poznamenala náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Sdružení místních samospráv je na straně odpůrců. Upozorňuje, že obce v minulosti investovaly miliardy do vytvoření a zlepšování stávajícího systému odpadového hospodářství.

Na pozadí připravovaného povinného zálohování se o PET lahve vede spor:

Zálohomaty na plastové lahve a plechovky na Slovensku. Východní sousedé v novém systému nasbírali od začátku roku přes 615 milionů obalů. Povinné zálohování PET lahví a plechovek zvažuje i Česko.
Povinné zálohování? Výpadek příjmů pro obce, míní místopředseda Svazu měst

Zdroj: Deník„Jde o zbytečný návrh, který ve výsledku zdraží odpadové hospodářství,“ sdělila předsedkyně sdružení Eliška Olšáková. Tvrdí, že podle studií by se zálohování propsalo i do ceny obalů a samotného zboží, což by každého občana přišlo v průměru na tři sta korun za rok. Příznivci zálohování to odmítají.

Zálohování je součástí novely o obalech. Ta upravuje a zpoplatňuje také recyklaci reklamní tiskoviny. Dotkne se třeba starších lidí, kteří si ve slevových letácích často listují a využívají je k nákupu.