Stávka začala minutu po půlnoci britského času (01:01 SELČ) a potrvá do půlnoci z pondělí na úterý britského času (úterý 0:59 SELČ). Druhá fáze protestu se uskuteční od 27. do 29 srpna a připadne tak na prodloužený víkend, protože v Británii je pondělí 29. srpna volný den.

Eurostar v tiskovém prohlášení uvedl, že se snaží omezit dopady protestní akce. "Ve dnech stávky jsme udělali několik malých změn v jízdním řádu,m abychom zajistili, že pasažéři s objednaným lístkem budou moci v těchto dnech cestovat," uvedl dopravce. Lidem, jejichž vlak byl odvolán, nabízí Eurostar přeložení jízdenek na jiný spoj nebo na jiný den.

Podle zveřejněného náhradního jízdního řádu zrušil Eurostar jeden pár dnešních spojů mezi Londýnem a Bruselem. V sobotu pojedou vlaky podle pravidelného jízdního řádu, v neděli odpadnou dva páry spojů mezi Londýnem a Paříží. V pondělí bude zrušen jeden pár vlaků mezi Londýnem a Paříží.

Svaz RMT vyhlásil stávku, protože zaměstnanci Eurostaru podle něj mají špatné pracovní podmínky a musí absolvovat "asociální směny". Naši členové mají plné právo na spravedlivé rozložení času mezi práci a volný čas, které zajistí provozní potřeby společnosti a zároveň jim poskytne dostatek času na přátele a rodinu," uvedly odbory.

Eurostar uvedl, že je připraven jednat s odbory o řešení situace. Zároveň ale chce zachovat úroveň služeb pro své zákazníky.