Důvodem má být špatná finanční situace podniku v souvislosti doposud nezaplacenými zakázkami. Zastavení výroby se zatím nemá týkat kooperací a té části továrny, která vyvíjí moderní verzi letounu L 410 s označením NG. Nucená odstávka by měla trvat nejméně do půli ledna.

„Už několik týdnů se mezi zaměstnanci šeptá, že situace podniku není nijak růžová. To, co nám paní Plšková dnes řekla, jsme tak nějak očekávali. Z tohoto pohledu to pro nás, bohužel, nebylo žádné překvapení. Snad nějak s manželem ty letošní Vánoce zvládneme" uvedla jedna z pracovnic podniku, která si nepřála zveřejnit své jméno.

U jednání s generální ředitelkou Aircraft Industries Ilonou Plškovou byl i vedoucí regionálního pracoviště odborového svazu KOVO pro Zlínský kraj Milan Blažek, který tam dojíždí pravidelně každý týden a spolupracuje s tamní základní odborovou organizací.

„Vedení firmy předložilo dnes návrh, aby zaměstnanci zůstali doma na šedesáti procentech platu. Jednali jsme o tom. V pondělí zasedne výbor základní organizace a ten rozhodne. Naše stanovisko bude tedy známé v pondělí," nechal se slyšet Milan Blažek.

Ilona Plšková se oficiálně k situaci uvnitř společnosti Aircraft Industries zatím nevyjádřila.

„Momentálně mám plnou kancelář lidí, a proto s vámi nemohu mluvit, zkuste to večer," řekla v pátek odpoledne redaktorce Deníku.

Radost z aktuálních poměrů u největšího zaměstnavatele v katastru města nemá starostka Kunovic Ivana Majíčková.

„Nezbývá nic jiného, než respektovat kroky vedení a doufat, že v příštím roce se stav zlepší. Prodej letadel asi ovlivnilo embargo na jejich vývoz do Ruska. To má jakési dopady," okomentovala zprávu o Aircraft Industries Ivana Majíčková.

Aircraft Industries je největším výrobcem civilní letecké techniky v ČR, zaměstnává kolem tisícovky lidí. Nosným programem firmy je právě malý dopravní letoun L-410 dodávaný do mnoha světových zemí. L-410 byl vyvinut v druhé polovině 60. let, mezitím byl několikrát modernizován.