Lidé nejvíce oceňují volno navíc, nejhodnotnější je pro ně pět až šest týdnů dovolené, ale také služební automobil i k soukromým účelům. Ve srovnání s předchozími lety stále vzrůstá hodnota času s rodinou a přáteli.
Tento trend se projevuje jak u manažerů, tak u specialistů na juniorních pozicích napříč všemi sledovanými obory. V současné době je ceněno především více volna a možnost využití pružné pracovní doby či práce z domova, a to na úkor odborného vzdělávání. Vyplývá to z výsledků studie Salary & Benefits Guide 2010–2011 společnosti Robert Half. „Průzkum také ukázal, že firmy i vloni omezovaly některé benefity průřezově ve všech sledovaných oborech. K jejich odebírání však nedocházelo v takové míře jako v roce 2009. Mezi nejčastěji odebrané výhody patřily jazykové kurzy a 13. platy,“ uvádí Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half v České republice.
Chceme odpočinek
Týden volna navíc se objevuje v nejhodnotnějších benefitech prakticky ve všech sledovaných oborech. Pět týdnů dovolené v současné době zaměstnavatelé svým zaměstnancům již běžně dopřávají, jedná se o nejčastěji poskytovanou výhodu vůbec.
Stále výš, do top 10 nejvyhledávanějších benefitů, ovšem proniká dovolená v délce šesti týdnů. Reálně ji však zatím poskytuje jen minimum zaměstnavatelů.
Obdobně je to v případě možnosti práce z domova – home office, kdy rostoucímu zájmu zaměstnanců o tuto výhodu zatím neodpovídá nabídka benefitů většiny společností v Česku. Naopak velmi oceňovaná pružná pracovní doba se zároveň řadí i mezi pět nejčastěji nabízených výhod. Oproti předchozím rokům na úkor dovolené navíc poklesl zájem zaměstnanců o odborné vzdělávání a jazykové kurzy. Tyto výhody se do žebříčku pěti nejhodnotnějších benefitů zařadily pouze u specialistů v oblasti financí a účetnictví.
Lidé si zvykli
Nejrozšířenějšími benefity napříč všemi obory jsou dlouhodobě stravenky, pět týdnů dovolené a občerstvení. Řada firem svým zaměstnancům poskytuje také služební notebook a mobilní telefon.
Podle Křížka si už ovšem zaměstnanci na tyto výhody zvykli a přestávají je považovat za významné benefity.
Nejvíce si zaměstnanci – a to jak na juniorních, tak i seniorních pozicích – cení pěti týdnů dovolené. Soulad napříč obory je viditelný i v případě odborného vzdělávání. V porovnání s předchozím rokem je znatelný propad dříve velmi žádaných stravenek a občerstvení na pracovišti (až 23. místo). Tyto výhody jsou dnes již zaměstnanci považovány za automatické. Zatímco u juniorských a středních pozic se respondenti shodli na 13. platech a jazykových kurzech, zaměstnanci na seniorních pozicích preferují benefity v podobě pěti týdnů dovolené, služebního automobilu i k soukromým účelům a pružné pracovní doby.
„Obecně zaměstnanci vítají zejména výhody, které jim zajistí více volného času a efektivnější využití pracovní doby – tedy pružnou pracovní dobu, možnost práce z domova či pět a šest týdnů dovolené,“ uvádí Iva Šimůnková, Division Manager OfficeTeam. Právě tyto benefity se v nabídce zaměstnavatelů neobjevují tak často, jak by si zaměstnanci přáli.
Omezování výhod
K omezování poskytovaných benefitů ze stran zaměstnavatelů docházelo i v roce 2010, a to zejména u jazykových kurzů (10 procent dotázaných), 13. platu (sedm procent dotázaných) a příspěvku na školení podle vlastního výběru (šest procent dotázaných).
„Zajímavé je, že druhým nejhodnotnějším benefitem a současně i druhým nejčastěji rušeným benefitem byl v roce 2010 13. plat,“ dodává Iva Šimůnková.
Průzkum Salary & Benefits Guide 2010 až 2011 obsahuje souhrnné informace o zaměstnaneckých výhodách a průměrných hrubých mzdách odborníků v oblasti financí a účetnictví, obchodu a marketingu, IT a telekomunikací, v oblasti lidských zdrojů, logistiky, zákaznického servisu, manažerské podpory a práva.
Výzkum probíhal od 16. září do 16. prosince 2010 a celkem se ho zúčastnilo téměř 2000 respondentů. Hlavním zdrojem informací byl průzkum zaměstnaneckých výhod a mezd mezi kandidáty, pohovory s kandidáty a informace od klientů Robert Half International. Uvedená výše mezd je vždy závislá na vzdělání, specializaci a délce praxe, ale i na velikosti společnosti a týmu podřízených.
Aktuální ročník průzkumu je již šestým v řadě a zobrazuje situaci na současném trhu práce v Praze a blízkém okolí. Cílem je zjistit aktuální situaci a trendy na trhu práce a poskytnout srovnání za uplynulá období.
Pramen:
Robert Half International, mezinárodní společnost s více než 350 pobočkami po celém světě, se specializuje na vyhledávání a výběr odborníků na stálý pracovní poměr i na časově omezené projekty s důrazem na etiku, profesionalitu a individuální přístup.
Čtěte také: Benefity: Firmy jich vloni poskytovaly méně