Zaměstnavatelé proto musí rozdíl platit ze svého a tak se bojí, že budou muset propouštět. Pro malé firmy se může stát osudným, pokud podíl jejich pracovníků s postižením klesne pod 50 procent. „V tom případě nebudou mít nárok na žádnou podporu a budou muset skončit,“ uvedl předseda Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených Josef Šulc.

Firmy se obávají, že taková situace může nastat po zvýšení minimální mzdy v příštím roce. Nyní je v připomínkovém řízení návrh ministerstva práce a sociálních věcí, podle něhož by mohla vyrůst o 1600 anebo dokonce o 2100 korun. Příspěvek na zaměstnávání postižených by v tom případě nepokryl ani tři čtvrtiny výdajů na mzdy.

Restart Shop v Praze zaměstnává lidi se sociálním handicapem a chystá je ke vstupu na trh práce:

Kateřina, tréninková zaměstnankyně v Restart Shopu.
Prošli si peklem, nikdo je nezaměstná. Sociální handicap má uznat nový zákon

Organizace zastupující zaměstnavatele lidí s postižením proto vyzvaly vládu, aby jim stát vyplácel příspěvek ve výši odpovídající 0,95 násobku minimální mzdy. „Úpravou by došlo k zastavení nebezpečného rozevírání rozdílu mezi minimální mzdou a podporou zaměstnávání osob se zdravotním postižením a tím i nebezpečí jejich propouštění,“ stojí v dopise adresovaném premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ministru práce Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL). Politici zatím na výzvu nereagovali.

Podle propočtů zaměstnavatelů peníze vyplacené na příspěvku stát dostává brzy zpět na odvodech „Celkově se přes 60 procent tohoto příspěvku vrací během měsíce,“ poznamenal Šulc.

Nejde jen o peníze 

Zaměstnavatelům se nelíbí ani to, že se úřady na věc dívají pouze pohledem peněz. „Pro každého člověka se zdravotním postižením, který je propuštěn, je to katastrofa – nejen finanční, ale hlavně pro jeho osobnost,“ vysvětlil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Zaměstnání lidem, kteří často mívají těžké životní osudy, přináší sociální kontakty a zejména pocit vlastní důležitosti pro společnost. „Tohle vláda vůbec nebere v úvahu,“ posteskl si Krása.

Na trhu práce je až půl milionu hendikepovaných, v reálu ale práci sežene jen necelá polovina z nich:

Ilustrační foto
Balíček pomoci pro postižené? Snáší se kritika, firmy se dál bojí propouštění

Zaměstnávání postižených má přitom zkomplikovat i novela zákona o odpadech připravovaná úředníky ministerstva životního prostředí. Mimo jiné počítá s vybíráním poplatku za vyhozené komerční tiskoviny a letáky. To by tvrdě zasáhlo polygrafický průmysl a o práci by mohly přijít tisíce lidí. Právě roznášení letáků je druhou nejčastější prací, kterou zdravotně postižení vykonávají. Vede u nich ostraha a úklidové služby.