Druhou příčku s odstupem zaujali administrativní pracovníci s nabídkou 5162 pozic, které velmi těsně následují projektoví manažeři s 5131 volnými místy a programátoři s 5118 nabídkami. První pětici uzavírají account manažeři s 4296 pozicemi.

Na Jobs.cz bylo v roce 2012 vystaveno v průměru 21.395 pracovních pozic měsíčně. Nejvíce míst bylo uchazečům k dispozici netradičně již v únoru, konkrétně 22.796, následující mírný útlum ovlivnil vývoj ve zbytku roku. Lidé na vystavené pozice zaslali každý měsíc průměrně 516.000 reakcí.

Největší zájem měli lidé o práci v oboru prodej a obchod, v němž to zkusil každý pátý člověk. Dalších 16 procent reakcí směřovalo na administrativní pozice a sedm procent na místa v bankovnictví.

Obchodní pozice jako záložní varianta

„Velký zájem lidí o práci na obchodních pozicích a v administrativě přitom není dán jen silnou poptávkou firem, ale také faktem, že zde nejsou výrazné kvalifikační bariéry a část uchazečů proto tato místa volí jako záložní variantu. Oblast informačních technologií, zejména oblast vývoje aplikací a systémů, je přesně opačným případem," uvedl Tomáš Ervín Dombrovský ze společnosti LMC, která Jobs.cz provozuje.

Během roku 2012 byla alespoň jedna pracovní pozice vystavena v celkem 419 různých profesích. Mezi méně obvyklé patřily například pozice sommeliérů s 12 nabídkami, pracovníků letového provozu s 11, taxikářů či osobních řidičů s 11 volnými místy, archivářů s osmi, portýrů s pěti, tanečníků se třemi či rekvizitářů, filozofů a historiků se dvěma nabídkami.

Svůj životopis měli na Jobs.cz v roce 2012 nejčastěji vystavený Petrové, Janové a Martinové. Mezi ženami práci nejčastěji hledaly Jany, Lucie a Petry. Ze všech uchazečů o práci se zadaným aktivním životopisem mělo 26 procent úplné vysokoškolské či univerzitní vzdělání. Dalších téměř 11 procent lidí uvedlo dokončení bakalářského stupně VŠ. Na čtyři procenta uchazečů prokazuje vyšší odborné vzdělání a 1,5 procenta absolvovalo MBA, MBT či postgraduální studium.