Nováková, která na začátku pracovní kariéry sbírala zkušenosti jako prodavačka v obchodním domě Prior, si myslí, že by bylo potřeba vrátit se k požadavkům, jaké byly na tyto zaměstnance kladeny v minulosti. "Tehdy museli něco znát. Například v textilu museli mít přehled o materiálech i o trendech," poznamenala.

Předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová v této souvislosti poukázala na to, že obsah učiva u učebního oboru prodavač prošel dramatickou proměnou. "To, co měli prodavači textilu ve zbožíznalství, se nyní učí jen na Vysoké škole textilní v Liberci. Učívaly se obchodní počty, ekonomika provozu," uvedla příklady někdejší pedagožka ze středního odborného učiliště. "Nevím, kdo to tenkrát zrušil, kdo to změnil," doplnila.

Zástupce ředitele Střední průmyslové školy a Střední odborné školy gastronomie a služeb v Mostě Jiří Kuneš se svěřil se zkušeností s klesajícím zájmem o učební obor prodavač. "Došlo k velkému propadu žáků, kteří se na něj hlásí. Nejen v pohledu množství, kdy jsme měli pět tříd a nyní sotva naplníme jednu, ale také v jejich kvalitě. Vychovat z nich kvalitní prodavače je velký problém," poznamenal.

Pro absolventy základních škol není tento obor atraktivní, protože nabízí perspektivu nízkého finančního ohodnocení, nízké společenské prestiže a nepřívětivé pracovní doby, doplnil. Podle Novákové problematická situace souvisí rovněž s tím, že obchod jako takový je společností vnímán velmi negativně.