Vyplynulo to z výsledků již sedmého ročníku unikátního výzkumu českých a slovenských dolarových milionářů "J&T Banka Wealth Report 2017".

Českou ekonomiku letos ovlivnilo rozhodnutí České národní banky ukončit oslabování české koruny. Zatímco intervence samotné byly respondenty hodnoceny spíše rozporuplně, od konce intervencí očekávají Češi pozitivní osobní přínosy.

Vnímají je spíše jako zlevnění cestování (39 procent dolaroví milionáři, 43 procent populace) a dovážených výrobků (33 procent dolaroví milionáři, 42 procent populace). Čeští milionáři mají velké korunové zásoby, které se mohou potenciálně zhodnotit. Ty obecná populace nemá. Proto výrazné zhodnocení korunových úspor očekává 37 procent milionářů, ale jen 21 procent populace.

Z aktuálních společenských problémů jsou čeští milionáři pro zákaz kouření v restauracích (78 procent), souhlasí s plánovaným zvyšováním výdajů na armádu (61 procent), dotacemi na kotle (60 procent) či zákazem prodeje sladkostí ve školách (56 procent). Nesouhlasí s pozitivní diskriminací žen ve vedení firem (68 procent) a zvyšováním sazby daně pro vyšší příjmové skupiny (91 procent).

Jinak vcelku homogenní skupinu milionářů tak rozdělují dva problémy – EET a Trump. Zavedení EET vnímá 49 procent respondentů jako pozitivní událost a 41 procent naopak jako negativní. Zvolení Trumpa a nástup jeho administrativy považuje za pozitivní 43 procent českých milionářů a 31 procent ji chápe negativně. Největší rozdíl mezi českou populací a českými milionáři lze jednoznačně vysledovat u zvýšení sazby daně pro vyšší příjmové skupiny. Zatímco 46 procent populace by ji vnímalo jako pozitivní událost, mezi milionáři by to byla jen 4 procent.

Kdo jsou čeští a slovenští dolaroví milionáři? Českému dolarovému miliardáři je 52 ‒ 53 let, vystudoval vysokou školu a je majitelem firmy. Není to žádný restituent ani svůj majetek nezdědil, ale vydělal si jej dlouhodobým rozvojem svého podnikání. Svět dolarových milionářů je stále světem mužů. V Česku tvoří muži 86 procent dolarových milionářů, a na Slovensku dokonce 96 procent. Obdobný trend je ale možné sledovat i jinde ve světě. Podle Wealth-X and UBS World Ultra Wealth Report 2014 bylo mezi ultra bohatými jen 13 procent žen.

Hlavním zdrojem majetku českých a slovenských milionářů je podnikání nebo práce pro zaměstnavatele (82 procent v Česku, 86 procent na Slovensku). Formou dědictví, restituce nebo výhry získalo svůj majetek jen dvě procenta respondentů v Česku a jedno procento na Slovensku a kombinací práce a dědictví 16 procent milionářů v Česku a 13 procent na Slovensku. Typický milionář nastartoval své podnikání vlastním přičiněním v devadesátých letech minulého století, přičemž nemohl počítat s dědictvím nebo výraznějším majetkem od rodičů, jak tomu často je ve vyspělém světě.