Konce starých a začátky nových roků jsou vždy příležitostí k rekapitulaci. Za čím se může na prahu letošního nového roku ohlédnout automobilka TPCA?


Vedení společnosti připomíná také výrazné snížení fluktuace a lokalizaci zaměstnanců, jež dosáhla hranice 70%, tzn, že téměř tři čtvrtiny zaměstnanců továrny dnes bydlí do 30 km od místa svého pracoviště. „Skvělým signálem, že se naši lidé v regionu usazují, jsou pro nás miniprojekty typu vesnice, kde zaměstnanci TPCA koupili už 15 parcel na stavbu rodinných domků a starosta uvažuje, že by obec koupila další pozemky a budovala byty i že bude třeba obnovit školku,“ říká viceprezident pro výrobu Jiří Černý.

Rok 2008 – zaměstnanci

* zvýšení mezd o 7 procent
* nová ordinace lékaře pro zaměstnance (v areálu kolínské nemocnice)
* zahájení zaměstnaneckého projektu Mendomi
* kroužky kvality – personální projekt v soutěži zaměstnavatel regionu

V automobilce proběhl také průzkum spokojenosti zaměstnanců. „Naši lidé by rádi, aby reputace firmy byla lepší, než si myslí, že je, tedy že zde je jen těžká práce nebo se dokonce dělají ranní rozcvičky,“ nadsadil generální manager pro lidské zdroje Vadim Petrov.

Počet agenturních zaměstnanců se v roce 2008 snížil na 242, což je sedm procent z celkového počtu cca 3500 lidí. Průměrný věk pracovníků TPCA je 27 let. Během roku 2008 se jim narodilo rovných 150 dětí.

Mezi agenturními zaměstnanci je i 150 nových vietnamských pracovníků. „Říkali jsme si, co jejich nábor ve fabrice, kde je už tak dost mezinárodní prostředí, udělá. Ale hodnotit je mohu jedině pozitivně. Jsou pracovití a přesní, v práci i na ubytovnách,“ uvedl Vadim Petrov s tím, že vietnamští pracovníci se nyní po svátcích do TPCA opět vrací. „Jsou to lidé, kteří sem přiletěli přes půl zeměkoule, doma si rozbourali rodinné zázemí. Už před Vánoci jsme jim řekli, že s nimi zase počítáme, že se nemusí obávat, že až se po Novém roce vrátí, že bychom je už nechtěli,“ dodal Vadim Petrov.

Rok 2008 – výroba

TPCA vloni vyrobila 324 tisíc vozů (v roce 2007 to bylo 308 tisíc). Investovala do nových technologií a od 29. listopadu vyrábí inovované modely. Miliontý vůz Citroën C 1 putoval pro město Kolín. Zdá se, že za tři roky a devět měsíců vyrobit plný milion aut, je rekord hodný zápisy do knihy rekordů. „Záleží ale na tom, zda naše výroba nebude posuzovaná jako tři různé značky,“ smál se Vadim Petrov.

Od 23. prosince do 2. ledna měla TPCA pravidelnou odstávku, kterou letos využila nejen k obvyklému čištění (probíhajícímu dvakrát do roka), ale také k instalaci nové technologie a zařízení pro zvýšení kapacity výroby. Linky nyní mohou vyrobit až 340 tisíc vozů za rok. Konkrétní výrobní plán pro rok 2009 zatím není stanovený.

Rok 2008 – automobilka a region

* spolupráce se Střední průmyslovou školou strojní v Kolíně
* podpora projektů v grantovém programu Partnerství pro Kolínsko
* zahájení činnosti pracovní skupiny pro městské byty, jež by měla napomoci řešit například problémy s dlužným nájemným
* TPCA Beat fest
* Vánoční den TPCA a města Kolín
* dar 5 milionů na MŠ Bachmačská
Rok 2008 – zelená továrna

Produkt: emise 106 g/km, spotřeba 4,5 l / 100 km

Snižování energetické spotřeby při výrobě:
2007: 764 kW
2008: 697 kW
výhled 2009: 682 kW

Eliminace VOC:
2007: 13,1 g / m2
2008: 12,8 g / m2
výhled 2009: 12,5 g / m2