Jak vepřo-knedlo-zelo, tak pivo, jsou nyní podle Bloombergu nejdražší v historii. Mohou za to rekordně drahé vstupní suroviny, zejména brambory, zelí a cibule. Oproti loňsku se ale zvýšily také ceny piva a vepřového.

Za vyšponované ceny brambor může především loňské sucho a mizerná úroda. Jeden kilogram této základní složky tradiční české kuchyně se nyní prodává průměrně za více než 26 korun.

Zelí zdražuje rovněž prudce. Cena kilogramové hlávky je letos podle ČSÚ zhruba dvojnásobná oproti stejnému období vloni. A podobně je tomu v případě cibule.

Mor ohrožuje ceny vepřového

Ceny piva vzrostly meziročně o sedm procent. „Důvodů zdražování piva je více. Spojuje se loňská slabá úroda ječmene a chmelu, způsobená nevídaně teplým a suchým počasím, ale také růst cen energií a mezd,“ vysvětlil hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Vepřové zatím letos zdražovalo jen nepatrně. I to se ale podle agentury Bloomberg může rychle změnit. Příčinou je epidemie afrického moru prasat v Číně a dalších asijských zemích. Jen v Číně má být kvůli epidemii letos poraženo až 200 milionů prasat, tedy třetina čínského chovu, vyplývá z analýzy nizozemské banky Rabobank, která se specializuje na financování zemědělství.

V květnu také čínské ministerstvo zemědělství upozornilo na riziko možného kritického nedostatku vepřového. Jeho ceny by ještě před letos mohly předčít domácí rekord. „Už nyní přitom zdražující čínské vepřové vyvolává cenové tlaky po celém světě, včetně České republiky. Číňané jsou největšími konzumenty vepřového na světě a růst cen v zemi kompenzují zvýšeným dovozem,“ vysvětlil Kovanda.