V současné době mohou obce za svoz odpadu lidem účtovat maximálně 1000 korun. Nově by se tato částka zvýšila na 1100, tedy o inflaci, a navíc by svoz mohl být účtován i měsíčně. V druhém případě, což bude naprostá novinka, bude možné využít systém PAYT, tedy „platíš tolik, kolik vyhodíš". „Slabiny jsou u druhého poplatku za produkci komunálního odpadu. A to proto, že před x lety se to realizovalo a byl s tím problém, protože se lidé snažili si různým způsobem množství komunálního odpadu snížit," vysvětlil místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal. Obává se vzniku nových černých skládek a kontrol toho, co lidé do popelnic doopravdy odloží.

Expert na odpady Hnutí Duha Ivo Kropáček ale namítá, že systém už v některých obcích funguje. Jako vlajkovou loď označil moravský Mikulov. „Mikulov a okolí má míru recyklace až 50 procent. Obyvatelé jsou za třídění odpadu odměňováni, a když hodně třídí a mají málo směsného odpadu, mohou dostat slevu až 80 procent," doplnil ekolog.

Poctivým tříděním ušetří

Mikulov slevy zavedl od začátku letošního roku, přičemž nárok na ně mají lidé, kteří se zapojí do takzvaného inteligentního systému nakládání s odpadem (ISNO). Obyvatelé v něm platí základní sazbu 600 korun. „Do ISNO se může zapojit každý bez rozdílu věku. Poctivým tříděním odpadu mohou lidé ušetřit až 420 korun," uvedl nedávno mikulovský starosta Rostislav Koštial (ODS).

V Evropě není tento systém ojedinělý a České republice jej dokonce doporučila Evropská komise. Kropáček míní, že tímto mohou ušetřit nejen obyvatelé jednotlivých obcí, ale i obce samotné. „Je to podobné jako u elektřiny. Když budete platit paušál, nebude vás nic nutit, abyste s ní šetřili," dodal Kropáček.

Přestože si za svoz odpadů mohou obce účtovat až tisíc korun ročně, v průměru po svých občanech požadují 400 až 820 korun. ⋌(via, čtk)