„V tempu shromažďování zlata zcela přesvědčivě vede Rusko,“ komentoval nejnovější údaje David Marášek ze serveru Zlato.cz, který porovnává stavy zlatých rezerv více než stovky zemí. „To je o dvě procenta více, než před šesti měsíci. Jeho zlatý poklad se za tu dobu rozmnožil o 91 tun,“ dodal

Na druhém místě v transformaci devizových rezerv do zlata je Turecko. Od ledna do července přidalo do rezerv 44 tun zlata a skladuje nyní 441 tun zlatých cihel. Český zlatý poklad se oproti tomu nadále scvrkává, ačkoliv ve finančním vyjádření v amerických dolarech jeho hodnota vzrostla z lednových 370 milionů dolarů na červnových 380,72.

Ilustrační foto
Aero již zahájilo výrobu nové generace legendárního letounu L-39

Česká národní banka v lednu držela 0,309 milionu trojských uncí zlata, na konci června už jen 0,306, tedy zhruba 9,5 tuny. To Česko řadí až na 70. místo ve světě a podle statistik představuje český poklad jen 0,3 procenta veškerých devizových rezerv ČNB.

„V květnu centrální banka vydala další zlaté mince, na jejichž ražbu bylo použito 162 kilogramů zlata,“ vysvětlil pokles českých zlatých rezerv Marášek a připomněl, že pokud by trend odlivu zlata z českého pokladu pokračoval tempem posledních roků i nadále, za nějakých dvacet let už v trezorech centrální banky nebude zlato žádné.

Ilustrační foto.
Koruna prolomila hranici 26 Kč za euro. Poprvé od listopadu 2013

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok zvýšení zlatého podílu v rezervách na přímý dotaz médií letos zcela nevyloučil. „Je to věc dlouhodobá a tam jsou všechna rozhodnutí možná, přičemž se mohou týkat všech potenciálních položek, které tvoří devizové rezervy. Pokud jde o zvyšování nebo snižování podílu zlata, to bych teď nerad předjímal, protože ještě nejsme na začátku toho rozhodování,“ řekl na tiskové konferenci v polovině února.

„Dnes je nová situace v tom, že máme podstatně větší devizové rezervy, než jsme mívali kdykoli v minulosti a proto, jak už jsme deklarovali, připravujeme nějakou novou strategii, jak s nimi nakládat,“ řekl guvernér.

Pro srovnání: Slovensko drží 31,7 tun z bývalého československého zlatého pokladu, což je 42,7 procent devizových rezerv země. Následuje tak trend zemí eurozóny včetně Evropské centrální banky, které uchovávají celkem 10 786 tun zlata, což je podle aktuální ceny zlata 55,9 procent jejich devizových rezerv.

Škoda Octavia.
Benzínová Škodovka. O tu je stále v Česku největší zájem