„Každý, kdo zpracovává řepku, má nějaký problém. Nám stát zadržuje finanční prostředky. Od loňského září nevrací přeplatky DPH. Celková částka už přesahuje 25 milionů korun, což jsou zhruba půlroční mzdy našich pracovníků," řekl týdeníku Dotyk Stanislav Žiaček, jednatel kolínské firmy Bioenergo-Komplex.
Další pod lupou
Finanční správa podle zdrojů týdeníku Dotyk už dříve nastoupila na českou pobočku americké společnosti ADM, která má v Olomouci fabriku na zpracování olejnin, někdejší Milo. ADM se prý ocitla mezi firmami, kterým stát zadržuje nadměrné odpočty DPH. Berňák zasahuje i ve společnosti Temperatior: „Zahájili kontrolu daně z příjmu, ale kontrolují úplně všechno. A nesmírně podrobně," říká generální ředitel Michal Fišer. Jeho firma v Liberci provozuje fabriku na tzv. moderní bionaftu. Vyrábí ji z kafilerního tuku, tedy odpadu, a je tak jediný tuzemský producent biopaliv druhé generace.
Agrofert v pohodě
Finanční správa plošně bojuje proti takzvaným karuselovým podvodům. A řepkový olej vnímá jako rizikové zboží, stejně jako pohonné hmoty či cigarety.
Na daňové podvody s touto komoditou se berní úřady zaměřily dávno před příchodem Andreje Babiše, dominantního zpracovatele řepky v tuzemsku, na ministerstvo financí. Nicméně zrovna společnosti Preol a Primagra ze skupiny Agrofert se s potížemi nepotýkají.
„Od ledna 2014 proběhlo v obou firmách celkem 11 místních šetření a vždy bez nálezu. DPH nebyla zadržena ani jednou, protože firmy mají svou agendu v pořádku," uvedl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Jenže místní šetření rozhodně není daňová kontrola. Mezi oběma termíny je velký rozdíl a ten tkví v hloubce prověřování.
A co na to říká sama finanční správa?
Ta se ke konkrétním daňovým kontrolám nevyjadřuje. Odvolává se na povinnost mlčenlivosti.
Táňa Králová
Více se dozvíte v aktuálním vydání týdeníku Dotyk.
Stáhněte si týdeník Dotyk zdarma do svého tabletu či smartphonu v App Store, Google Play , na Amazonu či v Microsoft Store.