„Z NZÚ lze čerpat finance například na zateplení fasády či výměnu oken. Kromě rodinných domů rozšířilo Ministerstvo životního prostředí oblast podpory na bytové domy v Praze a nově také na novostavby bytových domů v pasivním standardu. Tyto změny nadále prospějí vysoké oblibě tohoto programu,“ uvádí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS.


Zemene zároveň dodává, že národních i evropských programů na energeticky úsporné renovace je v Česku celkem osm, řízených třemi ministerstvy. Například z programu Panel 2013+ lze čerpat peníze na zateplování panelových domů. Integrovaný regionální operační program (IROP) výrazně zjednodušil podmínky čerpání a k dispozici má v současnosti 17 miliard korun, které lze využít třeba na renovaci bytových domů mimo Prahu. Součástí Operačního programu životní prostředí jsou poté oblíbené kotlíkové dotace určené na výměnu starých kotlů. Nově program vyhlásil výzvu na energetické úspory veřejných budov, např. škol, nemocnic, pečovatelských domovů, apod.


Kromě toho, že vám volba zateplit si dům či byt ušetří peníze v zimě za vytápění a v létě za chlazení, má i řadu dalších výhod. Zlepšuje tepelnou pohodu ve vytápěném prostoru a pozitivně ovlivňuje lidské zdraví tím, že omezuje riziko respiračních onemocnění. Zateplení také prodlužuje životnost budov a zlepšuje jejich estetický vzhled, čímž zvyšuje hodnotu nemovitosti. Navíc snižuje emise skleníkových plynů a chrání tak životní prostředí.


Při čerpání dotačních programů na zateplení však buďte pozorní při výběru izolačního materiálu. Mezi lidmi je dlouhodobě nejpopulárnější klasický bílý pěnový polystyren. „Oblíbenost polystyrenu pramení z jeho mechanických vlastností, mezi něž řadíme pevnost, lehkost, vysokou odolnost a prokázanou životnost minimálně 50 let. Vedle toho má vynikající tepelně izolační vlastnosti a jedná se o zcela ekologický materiál, který lze recyklovat. V poměru cena výkon je dnes nejlepším řešením pro majitele domů a bytů,“ komentuje Zemene.


Před čerpáním dotací na zateplení, ve kterém se využívá minerální izolace, naopak varuje František Kopřivík, specialista na tepelnou techniku a zateplování: „Minerální vlna je dražší než polystyren, nepoměrně těžší a podle nejnovějších měření může zaostávat také v izolačních parametrech. Při působení běžné vlhkosti v zimních obdobích totiž klesají její tepelně izolační vlastnosti oproti polystyrenu až o 50 %. Zateplení minerální vlnou tak nemusí naplnit očekávání majitelů domů, jelikož negeneruje úspory energií tak, jak bylo spočítáno v projektu.“ Při práci s ní navíc dochází k zadírání úlomků do pokožky, a proto s ní řada stavbařů nerada pracuje, jelikož nepříjemně kouše.

zateplení, statistika
Češi v průzkumu prokázali, že znají Novou zelenou úsporám a kotlíkové dotace, s ostatními dotačními programy jsme ale na štíru