V budoucnu ušetříte až pětinu peněz za vytápění, ale teď si připlatíte za samotnou stavbu. I tak by se dala popsat situace, ve které se od ledna ocitli všichni zájemci o nové bydlení. 

Exekuce. Ilustrační foto.
The Guardian: Zadlužení Češi nevědí, kudy z pasti ven, a tak volí populisty

S příchodem nového roku začala v Česku (a v celé EU) platit upravená směrnice o energetické náročnosti budov. Nařizuje, aby se nové domy stavěly „s téměř nulovou spotřebou“. 

Dosud takové pravidlo platilo jen pro velké budovy, od ledna ale dopadlo na domy s plochou nad 350 m² (typicky bytovky) a v příštím roce se dotkne všech nových rodinných domů v ČR (lidí, kteří si po 1 . lednu 2020 podají žádost o stavební povolení). 

O pětinu méně

Nařízení o „nulové spotřebě domů“ je podle odborníků zavádějící termín. Ve skutečnosti jde o to, aby všechny nově stavěné bytovky byly o 20 procent úspornější, než byly dosud. U rodinných domů se žádá pokles až o 25 procent. Jak takové úspory energií docílit? Hlavně lepším zateplením zdí a střechy, instalací trojskel v oknech a v některých případech i rekuperací (zpětné větrání).

Ilustrační foto
Do nového roku se špinavým vzduchem. Nejvíc ho kazí domácí pyrotechnika

To vše ale stojí peníze. „Spočítali jsme, že dodržení přísnějších limitů navýší náklady průměrně o 4500 korun za jeden metr čtvereční,“ popisuje Evžen Korec, generální ředitel společnosti Ekospol. 

Firma, která je jedním z největších developerů v Česku, musela pravidla aplikovat už při stavbách, které uvede na trh letos. 
„U bytu 2+kk s rozlohou 50 metrů čtverečních dojde k navýšení ceny o 225 tisíc korun,“ popisuje Korec, který je odpůrcem směrnice. Považuje ji za „zelený diktát“ a nevěří, že v reálu přinese úspory energií v EU. 

Žádná novinka

Naopak smířlivý je Petr Holub, šéf aliance Šance pro budovy, která zastřešuje firmy v oboru energeticky úsporného stavebnictví. Požadavek na pětinovou úsporu energií je podle něj daleko nižší, než třeba česká vláda žádá v rámci dotací na Zelenou úsporám. „Nejde o zásadní zpřísnění požadavků, tedy ani o finanční vícenáklady,“ míní Holub a zdůrazňuje, že o nařízení věděli stavaři i developeři už od roku 2012, není to tedy žádné novum. 

Ceny za stavební práce navíc v poslední době rostou i bez směrnice. „Jedná se především o dopady zvyšujících se mzdových nákladů, nákladů na energie či stavebních materiálů,“ říká Pavel Ševčík, technický ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví. 

Oživení stavebnictví (nyní o 10,4 procenta) mělo loni i nečekané dopady. Na trhu třeba v prvním pololetí úplně chyběly izolační materiály. Firmy je nestíhaly vyrábět. „Pro rok 2019 bude na trhu izolantů dostatek,“ říká Daniel Křížek, obchodní ředitel druhé největší tuzemské sítě stavebnin PRO-DOMA. 

Podle Křížka prodeje sortimentu pro stavbu „nulových domů“ ročně rostou o desítky procent. Zatímco izolace letos nezdraží, o pět až deset procent může podražit zdivo. 

Ilustrační foto
Růst ekonomiky i mezd příští rok zpomalí, vyplývá z odhadů