Žádná velká radost, ale ani tragédie. Takové jsou názory odborníků oslovených Deníkem s dotazem, jaká se dá letos očekávat úroda.

Na první pohled by se podle nich sedláci mohli kvůli dlouhotrvajícímu suchu obávat nízké sklizně. Trápí je však jen v některých oblastech Česka.

V dubnu i květnu bylo letos mnohem větší sucho než v předchozích letech, teploty byly vysoké, jako obvykle bývají až v prázdninových měsících. Sklizeň ovoce proto začala již zhruba s dvoutýdenním předstihem. Silné deště vyprahlou půdu zavlažily až v uplynulých dnech.

Ohrožené jařiny

„Teď jsou lokální bouřky, ale jsou místa, na kterých ještě nepršelo a je tam nedostatek vláhy. To se určitě projeví, zvlášť na jařinách,“ řekl Deníku ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO). Nižší úroda tak podle něj může postihnout sladovnický ječmen a pícniny. „Při první seči trávy byla někde jenom třetinová sklizeň. Dá se předpokládat, že v těchto komoditách bude nedostatek,“ míní.

„Určitě bude trošku problém s pšenicemi, protože ty nedostaly vodu včas,“ souhlasí prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Vysloveně nízké sklizně se však přesto neobává. Na některé plodiny Jandejsek dokonce čeká s nadějí. „Kukuřice má krásné porosty a vypadá, že by mohla přinést dost velké výnosy,“ uvedl.

„Obecně si myslím, že úroda nebude extrémně vysoká ani nízká, ale že bude oscilovat někde okolo dlouhodobého desetiletého průměru,“ odhaduje Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu. Konkrétní čísla zatím ale statistici nemají, k dispozici je dají až na přelomu června a července.

Kolik obilí se sklidilo v uplynulých deseti letechZdroj: DENÍK

Nižší sklizně Hrbek vzhledem k nízkým srážkovým úhrnům očekává na jihu Moravy či v severních Čechách, lépe si podle něj příroda vedla třeba v Královéhradeckém kraji nebo na Vysočině. „Víc pršelo také na severní Moravě,“ připomněl.

Velmi rozdílné výsledky přitom mohou být i na dvou polích ve stejném regionu, která od sebe nejsou příliš vzdálená. „Záleží na konkrétních místech. Lokální přísun vláhy bývá různý i na nižších úrovních, než je kraj nebo i okres,“ dodal statistik.