Ministr pro místní rozvoj František Lukl uvedl, že jeho úřad míní program vyhlásit 
v srpnu v rámci strategie obnovy území. Obce, které dostávají až 90 procent nákladů na obnovu majetku, by z navrhované sumy mohly získat až 866 milionů korun. Zbytek by si rozdělily kraje, které by nově od ministerstva dostaly 85 procent potřebné částky na obnovu, dosud dostávaly 50 procent.

„S asociací krajů jsme se dohodli, že by toto pravidlo mělo být narovnáno, aby i ony dostávaly 85 procent," vysvětlil změnu Lukl. Dodal, že by to pro ministerstvo znamenalo navýšení ze zhruba 35 milionů korun na 84 milionů Kč.

Na opravy

Dotace na obnovu území budou moci samosprávy využít na opravy svých školských, sociálních, sportovních, zdravotnických a kulturních zařízení. Úřad k 17. červenci evidoval povodňové škody za 11,5 miliardy korun 
v šesti krajích. Mezi nimi však chybí Praha.

„Pokud bychom započítali 
i ji, tak se povodňové škody vyšplhají až na 15 miliard korun," upřesnil Lukl.

Část dotací ministerstvo pošle i na obnovu vodohospodářských staveb, které se opravují v řadě obcí. Například ve čtvrtek Bohučovice nad Ohří na Litoměřicku oficiálně převzaly protipovodňové zdi, které město chránily už při červnové povodni.

Mobilní zábrany

Kromě sypané hráze a betonové zdi chrání město také mobilní zábrany. „V 60 lidech jsme je postavili za osm hodin. Maximální výška je 210 centimetrů," přiblížil starosta města Ivo Hynla (nez.). Letos 
v červnu voda dosahovala k rysce 120 centimetrů.

S přípravami protipovodňových zábran začala místní radnice v roce 2006 po zkušenostech ze záplav před jedenácti lety. Stály 62,6 milionu korun.

V Chlumu u Sedlčan zase vojáci ve čtvrtek postavili třetí z pěti provizorních mostů, které ministerstvo dopravy slíbilo postavit ve středních Čechách. Obce mohou během příštích tří let mosty využívat zdarma, poté by však měly platit za pronájem Správě státních hmotných rezerv. Odborníci se však domnívají, že pro obce bude výhodnější opravit mosty zničené povodní, nebo dokonce postavit nové.

Nepříjemné překvapení ale čekalo obyvatele Zálezlic na Mělnicku, kde červnové povodně poničily místní hráz. V jejích útrobách totiž místo používaného jílu nebo písku našli stavební suť, nebo dokonce příborový nůž.