Na dnešním semináři sněmovního hospodářského výboru na podporu exportu to uvedli zástupci Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Ministerstvo zahraničních věcí si problémy českých firem uvědomuje, ve vztahu k sousedním zemím je ale podle resortu nutné postupovat diplomaticky.
S tranzitními licencemi exportéři zažívají problémy zejména v Polsku a Německu, kde musí znovu žádat o možnost převážet svůj materiál. „Jakou máme státní suverenitu, když okolní země neakceptují naší exportní licenci a nutí naše firmy se podrobovat jejich licenčnímu řízení," prohlásil prezident asociace Jiří Hynek. Postup těchto zemí přitom podle něj obchodu nezabrání, protože lze materiál dopravit letecky, ale za cenu výrazně vyšších nákladů. Kvůli neudělení tranzitních licencí podle Hynka loni firmy přišly o zakázky za 1,5 miliardy korun z celkového exportního objemu 5,5 miliardy.
„Bez urychleného zajištění přístupu českých firem k námořním exportním cestám bude s ohledem na v tuzemsku stále klesající výdaje na vyzbrojování odsouzen český obranný a bezpečnostní průmysl k zániku," dodal Hynek, podle kterého ve stejné situaci je také Slovensko, které tranzitní licence rovněž neuplatňuje.
Stát o potížích tuzemských podniků ví
Náměstek ministra zahraničních věcí Tomáš Dub na dnešním semináři uvedl, že stát o potížích tuzemských podniků ví. „Správné je to řešit na evropské radě pro obchod, tedy s ministrem průmyslu a obchodu, aby byla pravidla, která neumožní uplatňovat restrikce na transport našeho materiálu přes jiné země. My samozřejmě nemůžeme recipročně nikomu nic zakázat, protože nemáme moře a přes nás to nikdo nevyváží. Nejcitlivější vztahy jsou se sousedy, a proto musíme opatrně," dodal Dub. Další cesta pro české exportéry podle něj vede přes Slovensko a dále na jih, i když je dražší, vychází levněji než letecká přeprava.
Asociace již ve snaze změnit zavedenou praxi oslovila prostřednictvím ministerstva průmyslu a obchodu například polského místopředsedu vlády a ministra hospodářství Waldemara Pawlaka, v Německu pak spolkového ministra hospodářství a technologie Filippa Roslera. Asociace se také obrátila na příslušné evropské komisaře a o interpelaci v Evropském parlamentu požádala i poslance Jana Březinu. V minulém měsíci s žádostí o pomoc oslovila i ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga.
Vedle těchto překážek podniky podle asociace čelí i bariérám na domácím trhu, které jsou jednak byrokratické, jako v případě celní správy, které prý musí opakovaně dokládat, co je vojenský materiál a co ne. Současně řeší takzvané politické bariéry, jako například až příliš striktní výklad směrnic, předpisů či mezinárodních embarg. „S velkým časovým odstupem se nám pak dostane do ruky statistika EU, kde zjistíme, do kterých zemí naši zahraniční konkurenti vyvezli a my jsme tam nesměli. Dovolím si připomenout nedávné problémy s exporty do Ruska, Libye, Vietnamu, Mali i dalších zemí," doplnil Hynek.