Případ se v Pacově stal již před třemi lety, poškozená Hana Marková se s ním ovšem Deníku svěřila až nyní, protože teprve nedávno objevila články o Travelsun.cz. „Můj případ je už ztracený, ale chtěla bych varovat ostatní. Já jsem měla perfektní nájemní smlouvu od právníka a bylo to vlastně k ničemu. Proti podvodníkům nic nezmůžete,“ upřesnila své pohnutky. Dodala, že se s tím do dneška nevyrovnala.

Marková pronajala restauraci Beseda Otáhalově firmě na pět let od března 2015 za 20 tisíc měsíčně, k tomu ještě byt v patře za šest tisíc. Paradoxní je, že viděla Otáhala až u soudu. Místo něj totiž na základě generální plné moci podepisoval nájemní smlouvu slovenský občan Ladislav Egyed, jehož přivedla makléřka z M&M reality. Později se ukázalo, že měl v rejstříku trestů již čtyři záznamy.

„Za restauraci zpočátku platili s mírným zpožděním, za byt nic, to byly jen sliby, že příští měsíc. Ke konci už neplatili ani za restauraci,“ uvedla Marková. Celkem dluh za nájem a další služby přesáhl 150 tisíc korun. „Jak jsem později zjistila, neplatili ani za plyn, elektřinu a dluží i dodavatelům,“ řekla podvedená žena.

Noční převoz

Nakonec ale její majetek postihla ještě větší rána, než neuhrazený nájem. Otáhalův obchodní partner Egyed totiž podle Markové podnik doslova vykradl a zmizel, načež ho půl roku hledala policie.

„Ukradl celé zařízení restaurační kuchyně v zůstatkové hodnotě 800 tisíc korun. Prodal to rovnou do Gastrobazaru Písek majiteli Jaroslavu Zelenkovi za 50 tisíc. Zelenka po něm nechtěl ani doklad, zda je to vůbec jeho, ani mu nebylo divné, že to odvážel v noci. A když to vyšetřovala policie, nic už si nepamatoval, komu to dále přeprodal,“ popsala stěží uvěřitelné události Hana Marková.

Když Egyeda policie po půl roce našla, hned šel do vazby. „Všechno přiznal a byl odsouzen ke 40 měsícům nepodmíněně,“ upřesnila. Martin Otáhal vyvázl bez trestu. U soudu, který se uskutečnil v červnu 2016, tvrdil, že podnik dál pronajal, a to právě Egyedovi. Zajímavé je, že žádnou smlouvu o pronájmu ale podle Markové Otáhal nepředložil. „Oni si s nějakou dokumentací nebo účetnictvím nedělali vrásky,“ podotkla. Okresnímu soudu v Pelhřimově stačilo pouze Otáhalovo ústní tvrzení.

„Pak tam Otáhal potvrdil, ze takto pronajímá další společnosti, jednu za zhruba pět tisíc měsíčně a na dotaz soudce, jestli o tom vede účetnictví a platí daně, odpověděl, že ne,“ popsala dále soudní jednání v Pelhřimově podvedená žena.

Otáhalova firma Trinner Innovations, která si restauraci v Pacově pronajala, v obchodním rejstříku žádné aktuální účetní uzávěrky skutečně nemá, ačkoli ze zákona by je měla zveřejňovat. Poslední je z roku 2011, kdy ale firma patřila někomu jinému. Jestli vůbec nějaké uzávěrky společnost vykazuje, daňová správa odmítla komentovat. „Generální finanční ředitelství nekomentuje jednotlivé případy, ani daňové povinnosti a potenciální daňová řízení jakýchkoliv daňových subjektů,“ uvedl pouze pro Deník.cz mluvčí Lukáš Heřtus.

Tisíc firem v paneláku

Kontakt na Otáhala se Deníku sehnat nepodařilo. Sama Marková měla k dispozici jen adresu Otáhalovy firmy Trinner Innovations, z které se jí ale veškerá pošta – upomínky a výpověď z nájmu – vracela. Trinner Innovations má adresu v paneláku v pražské Hostivaři, kde sídlí dalších zhruba 1300 firem. Firma navíc nemá žádné webové stránky.

Otáhal byl v říjnu loňského roku podle Radiožurnálu odsouzen v kauze portálu Travelsun.cz k půlročnímu podmíněnému trestu. Dovolenkový web v roce 2014 nabízel zlevněné zájezdy od neexistující německé cestovní kanceláře. Na lákavou nabídku se nechalo nachytat přes 30 klientů, které portál připravil o celkem půl milionu korun. Travelsun.cz provozovala Otáhalova firma se zkomoleným německým názvem Am Basten Ankauf. Martin Otáhal se u Obvodního soudu pro Prahu 2 hájil tvrzením, že jakási anonymní osoba zneužila k podvodu jeho identitu.

Co se týče Otáhala, tak ten je v současné době podle obchodního rejstříku aktivní v celkem 44 firmách. Často jde o firmy v problémech. Například u některých z nich je podle informací z rejstříku na Martina Otáhala uvalena exekuce.