„Loni vstoupila v platnost novela insolvenčního zákona, která měla jejich činnosti zamezit. To se ovšem úplně nepodařilo,“ konstatuje Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.
Tisíce na cestovném
Předluženým lidem, kteří nezvládají platit své závazky, mohou osobní bankroty pomoci v tom, že mají sice několik let omezené příjmy, z nichž se hradí část jejich dluhů, poté však mohou začít život s čistým stolem, kdy nikomu nedluží a „nejdou“ po nich exekutoři.

Poradenské organizace akreditované u ministerstva spravedlnosti musí ze zákona nabízet vypracování insolvenčního návrhu zdarma, advokáti, notáři, insolvenční správci a soudní exekutoři si mohou účtovat čtyři tisíce korun. Na systému však parazitují různí „šmejdi“, kteří obrazně řečeno přešli od prodeje předražených hrnců k údajné pomoci dlužníkům.
Hábl při té příležitosti předložil fakturu jedné z těchto společností, jež dlužníkovi z Příbramska za vypracování návrhu naúčtovala téměř 46,5 tisíce korun. Účet byl rozepsán do jednotlivých položek, kdy například za jízdu autem firma požaduje 2800 korun a za cestovné dalších 5500 Kč.
Skupina na facebooku
Radek Hábl není sám, kdo na problém poukazuje. „Částky v řádu desítek tisíc korun inkasované ze strany těchto agentur od již beztak zadlužených lidí nejsou výjimkou,“ říká místopředseda Krajského soudu v Českých Budějovicích Zdeněk Strnad. Navíc podle něj tyto firmy lidem radí špatně, nutí je třeba nepřiznávat vlastní majetek nebo zamlčovat další dluhy. Pokud to soud zjistí, tak se to samozřejmě obrátí proti žadatelům o osobní bankrot.

„Lidé se kvůli vysokým poplatkům ‚oddlužovacím‘ agenturám musejí znovu zadlužit,“ varuje i Barbara Halířová z vládní Agentury pro sociální začleňování. Pokud lidé nemají peníze, nutí je zaplatit šperky či rodinnými cennostmi. „Nebo neváhají svoji pohledávku přihlásit do insolvenčního řízení jako další dluh,“ dodává Halířová.
Nekalým agenturám, které takto postupují, hrozí od ministerstva spravedlnosti až půlmilionová sankce. Případné sankci se brání tím, že se vydávají za kluby, v nichž se platí za členství i desetitisíce korun. „Jedna z ‚poraden‘ si účtuje za členství v uzavřené facebookové skupině třináct tisíc,“ dodává Halířová.
Mapa bankrotů
Podle Mapy bankrotů, již včera zveřejnil Institut prevence a řešení předlužení, bylo loni podle posledních dostupných dat v osobním bankrotu 114 tisíc lidí, z toho téměř devět tisíc lidí starších 65 let. Z toho nejvíce, 16,5 tisíce, jich je v Moravskoslezském kraji. Nejméně, přes čtyři tisíce, pak na Vysočině. Největší podíl insolvencí k počtu obyvatel je v Ústeckém kraji, 2,24 procenta.
