Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdeněk Somr: Emotivní vyjádření nesmějí ovlivňovat práci soudu

Praha – Není mnoho obchodních sporů, které by plnily stránky novin tak, jak se to stalo v nedávném sporu mezi Českými drahami a Škodou Transportation. Rozhodčí soud při Hospodářské a Agrární komoře ČR, u nějž arbitráž proběhla, od té doby čelí kritice od některých politiků či právníků. Šéf soudu Zdeněk Somr fungování soudu hájí, podle něj se arbitři nesmějí nechat zatáhnout do jakékoliv mediální přestřelky.

19.1.2016
SDÍLEJ:

Předseda Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR Zdeněk Somr.Foto: Deník/Martin Divíšek

České dráhy přitvrdily ve svém odporu proti výsledku nedávné prohrané arbitráže a žádají státního zástupce o prošetření arbitrů Rozhodčího soudu. Je takový postup běžný, nebo to v dané chvíli chápete jako „vendetu" za prohraný soud?

Takový postup není běžný, v té souvislosti mohu uvést, že náš soud rozhodoval v uplynulých deseti letech více než 20 000 sporů a pokud jsou nám poskytnuty relevantní informace, pak žádost o přešetření rozhodců našeho soudu státním zástupcem byla podána v méně než deseti případech.

Jádrem sporu je rozhodnutí arbitrů o tom, že ČD musejí zaplatit 1,2 miliardy korun Škodě Transportation, přestože to byly dráhy, kdo naopak žádal peníze za pozdní dodávku lokomotiv. Dráhy první část peněz už Škodě Transportation poslaly, ale zároveň se kvůli rozhodnutí arbitrů obrátily na klasický soud. Kolik procent arbitráží takto končí u klasického soudu?

Jestliže se spor nevrátí opětovně k rozhodování před naším soudem, pak se o návrhu na zrušení rozhodčího nálezu nemusíme dozvědět, neboť strany nemají zákonnou povinnost nás o tom informovat. I proto jsme do řádu našeho soudu při novelizaci vložili, že strana, která se dozví, že je účastníkem řízení před soudem o zrušení rozhodčího nálezu, oznámí tuto skutečnost bez zbytečného odkladu Rozhodčímu soudu. Zrušených rozhodčích nálezů, o kterých se rozhoduje opětovně před naším soudem, je 22 za posledních dvacet let, to jest méně než jedno promile.

Po rozhodnutí v kauze „vláčků" se do Rozhodčího soudu opřel hlavně ministr dopravy Dan Ťok. Mluví o tunelování drah v přímém přenosu a spílá rozhodcům s tím, že by státní firmy služeb arbitrů vůbec neměly využívat. Nakolik slovní atak z vládní úrovně zkazí reputaci celému Rozhodčímu soudu?
Útoky pana ministra jsme odmítli jako nedůvodné prohlášením na našich webových stránkách, a ani k dnešnímu dni nevíme o ničem, co by narušovalo nezávislost, integritu, nebo zpochybňovalo odborné kompetence našeho soudu. Reputaci soudu by mohla poškodit nekvalitní práce rozhodců a ne subjektivní hodnocení osob spjatých se stranami sporu. Prioritou našeho soudu je a musí být korektnost a spravedlivost procesu i rozhodování. A ta nesmí být ovlivněna emotivním vyjadřováním osob spjatých se stranou, která ve sporu podlehla.

Měl jste už možnost si celou věc v klidu vyříkat přímo s ministrem dopravy? Vytkl vám nějaká konkrétní pochybení při řešení sporu ČD a Škodovky?
Odpověď vám dám stejnou jako k předchozí otázce. Navíc se v tomto případě může řízení před náš soud vrátit, takže musíme zůstat nestranní vůči stranám sporu. Neměli bychom tedy mluvit s osobami blízkými stranám sporu o ničem, co se tohoto sporu týká.

Vyloučení rozhodce

Jako předseda soudu nejste vystudovaný právník, ale ostatní členové předsednictva i rozhodci často bývají aktivní advokáti. V kauze „vláčky" třeba advokátní kancelář místopředsedy soudu Radka Pokorného zastupovala jednu ze stran – tu vítěznou. To nebudí zrovna dojem nestrannosti. Neměly by se advokátní kanceláře jakkoliv personálně spojené se soudem samy vyloučit z takových řízení? Za jakých okolností můžete rozhodce – byť schválené oběma stranami sporu - vyškrtnout vy sám?
O případném vyloučení rozhodce pro podjatost rozhodují v souladu s řádem soudu zbývající rozhodci, pokud mezi nimi nedojde k dohodě nebo jestliže námitka podjatosti směřuje proti dvěma nebo všem rozhodcům, rozhoduje 
o vyloučení předsednictvo. 
A při projednávání takové námitky je každý z členů předsednictva, kterého se uvedený spor jakkoliv týká, z jednání předsednictva vyloučen. Pokud se bavíme o kauzách, které se pořád točí v novinách, tak si, prosím, uvědomme, že ve všech těchto kauzách si předsedu senátu zvolili rozhodci jmenovaní stranami. Soud tedy nemohl jakkoliv do sporu zasáhnout. Pokud se prostě rozhodci na předsedovi senátu shodnou, pak předsednictvo soudu nemůže nijak do sporu sebemenším způsobem zasáhnout. Tato situace více než dvě desítky let nikomu doma ani v zahraničí nevadila.

Advokáti sice působí u většiny arbitrážních soudů v Evropě, přesto, nezlepšilo by obraz českého soudu to, kdyby se z předsednictva stáhli aktivní advokáti a dosazeni byli jen „obyčejnými" vystudovanými právníky, ale bez členství v Advokátní komoře?
Byli bychom patrně jediní ve světě, ale nic by to stejně nevyřešilo. V předsednictví by měli převažovat zkušení rozhodci. Jenže kritici budou úplně stejně namítat, že rozhodci jsou ovlivňováni aktuál-ními arbitry v představenstvu. Takže ti také ne. Ale pak už nám nezbývá nikdo.

Pro lepší představu: kdo dnes může být podle zákona rozhodcem, jaké jsou hlavní požadavky na jeho vzdělání či praxi?
Předpoklady pro výkon funkce rozhodce jsou stanoveny zákonem, musí být především plnoletý a bezúhonný. Další požadavky na rozhodce mohou vznést jedině smluvní strany. Na našem seznamu rozhodců je více než 300 rozhodců pokrývajících všechny oblasti práva.

Místopředseda soudu

Zmínil jsem Radka Pokorného, který je blízkým přítelem 
premiéra Bohuslava Sobotky, což mu vyčítá část politiků. Jaké jsou jeho reálné pravomoci jako místopředsedy soudu? Smí vidět „živé" spisy, či jmenovat rozhodce a v jakých případech?
Postavení a výkon funkce člena statutárního orgánu našeho soudu vykonávají všichni členové předsednictva v souladu se zákonem, statutem a řádem soudu. Navíc mezi rozhodci a správou soudu je zeď. Nikdo arbitry nesmí ovlivňovat, nemůže „jen tak" vidět živý spis. To je princip. Předsednictvo ovlivňuje chod soudu, nikoliv nálezy. Do sporů vstupuje jen v jednu chvíli předseda, a to když strany nevyužijí svého nezadatelného práva zvolit si rozhodce, nebo tím přímo pověří mě jako předsedu soudu, nebo se rozhodci nedohodnou na předsedovi senátu. Pokud nemohu, tak výjimečně mohu pověřit místopředsedu. A i tady platí, že nemůže být pověřen místopředseda, kterého se uvedený spor jakkoliv týká.

Rozhodčí soud u nás funguje od roku 1949 a jeho kontinuita nebyla přerušena ani za komunismu. Jaká je dnes vaše úspěšnost při zahraničních arbitrážích?
Pokud je vaším dotazem o mezinárodní arbitráži míněno rozhodování ve sporech se zahraničním prvkem, pak počet těchto sporů se v posledních letech stabilizoval kolem 140. A jde-li o rozhodování v řízeních o doménových sporech, tam počet případů stoupá. 
A doufám, že tyto výsledky, které jsou přínosné především pro naše exportéry, nebudou žádnými politickými výroky poškozovány.

Na jaře se bude volit nové vedení Rozhodčího soudu. Už víte, jestli budete znovu kandidovat? Existují nějaké věci ve fungování soudu, které byste chtěl případně změnit?
Na otázku mé budoucí kandidatury zatím neodpovím. Ale určitě udělám vše pro to, aby kontinuita ve vedení soudu byla zachována. Největší úkol, na kterém pracujeme, je elektronizace jak spisů, tak 
v maximální míře i procesu. 
V této oblasti patříme k nejdynamičtějším rozhodčím institucím v Evropě. To, že jsme již před několika roky měli v rutinním provozu on-line řízení, bylo i jedním z důvodů, proč nám Evropská komise a EURID, jako správce evropské domény „.eu" svěřily, jako jediné instituci na světě, právo rozhodovat spory o tuto doménu. A tuto naši progresivitu chceme udržet.

Autor: Jan Klička

19.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata v deníku 19.10.2017
13

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

Vojáci v syrském městě Rakká
6

Osvobozené, ale v troskách. Syrské město Rakká bylo během bojů úplně zničeno

AKTUALIZOVÁNO

V Olomouci se střetli fanoušci Kodaně a Zlína, vzduchem létaly dlažební kostky

/VIDEO/ Čtvrteční fotbalový zápas evropské ligy mezi Zlínem a Kodaní v Olomouci se neobešel bez problémů.

O obchodu se zatím bavit nebudeme, odmítla Merkelová Mayovou

Německá spolková kancléřka Angela Merkelová a nizozemský premiér Mark Rutte zamítli žádost britské premiérky Theresy Mayové, aby se téma jednání o brexitu přesunulo na obchod.

Uberu roste konkurence. Lyft dostal od Googlu miliardu

Americký gigant Lyft ve čtvrtek oznámil, že obdržel investici jednu miliardu od společnosti Google Alphabet. Částka mu má pomoci k tomu, aby lépe obstál proti konkurenčnímu Uberu, který na trhu sdílené dopravy ve Spojených státech vede.

Nejstarší česká univerzita dnes volí nového rektora

Univerzita Karlova v Praze bude dnes volit rektora. Funkci šéfa největší a nejstarší univerzity v Česku obhajuje současný rektor Tomáš Zima, který školu vede od února 2014. Proti němu kandiduje biolog Jan Černý, který je od roku 1990 prvním kandidátem na rektora z přírodovědecké fakulty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení