Zdravotnictví bude pro příští rok kvůli zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) a slíbenému růstu platů zdravotníků potřebovat dalších 10,5 miliardy korun. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) minulý týden přišel na jednání špiček koalice s návrhem na zvýšení poplatků pacientů. O zdravotnické reformě bude takzvaná K9 – tedy lídři vládních stran – jednat v úterý.

„Pan ministr Heger potřebuje 10,5 miliardy na růst platů zdravotníků a vyšší DPH,“ uvedl Gazdík. Podle něj Heger předložil špičkám koalice „řadu možností“, jak by se daly peníze pro zdravotnictví získat. Jednou z nich bylo zvednutí poplatků.

Podle návrhu by se za návštěvu u lékaře mohlo platit 50 místo 30 korun, za den v nemocnici 150 až 200 místo 60 korun, za návštěvu specialisty bez doporučení praktika 200 místo 30 korun. Při přepravě sanitou v případě, kdy by to nebylo nutné, by se mohlo dávat pět korun za kilometr. K9 to odmítla. V koaliční smlouvě je zvýšení plateb za den v nemocnici a zpoplatnění návštěvy specialisty bez doporučení praktika.

Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře poplatky reformu zdravotnictví nepředstavují. Podstatné je prý stanovení toho, co by měl pacient dostat ze zdravotního pojištění a za co by si měl připlácet. „Bez toho se nepohneme. Já chci jako pacient vědět, na co mám nárok za svoje peníze,“ uvedl Tluchoř.

Podle něj má Heger přijít také „s jasným plánem“, jak by se měla změnit lůžková péče. Počítá se se zrušením asi 10.000 akutních lůžek. Část z nich by se měla přeměnit na lůžka ošetřovatelská.

Podle šéfky klubu VV Kristýny Kočí je nutné nejdřív určit právě standard a nadstandard. „Potom se můžeme bavit o tom, jak se dá hýbat s poplatky,“ řekla. V Hegerových návrzích jí prý zatím chybělo to, že by se místo položky na receptu platil poplatek za celý recept, což je také zakotveno v koaliční smlouvě.

Stanovení standardu a nadstandardu by podle šéfa opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky mohlo ohrozit dostupnost péče. Nárok na něco lepšího by byl „od určité úrovně“, řekl. „I u zubaře by mohly být standard kovářské kleště a k tomu nechceme dojít,“ uvedl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. Podle něj by bylo nutné diskutovat nejdřív o Ústavě, která bezplatnou péči garantuje.

Ministři by návrhy zákonů, které mají reformovat penze a zdravotnictví a upravit DPH, měli podle Gazdíka předložit v dubnu. V květnu by normy měla projednat vláda. V červnu by se jimi mohla začít zabývat sněmovna.