Česko je v Evropě jedinou zemí, kde se zvedají úrokové sazby. Analytici podotýkají, že jde o reakci na růst spotřebitelských cen v době, kdy se ekonomice daří, nezaměstnanost je rekordně nízká a lidé mají vyšší platy a tím více utrácejí.  

Ilustrace bydlení a stavby bytových domů.
Úrokové sazby zamíří vzhůru. Trh nemovitostí čeká ledová sprcha

Ekonomika v kondici
Česko patří letos spolu s Lotyšskem, Polskem a Rumunskem mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropské unii. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu mělo růst letos tuzemské hospodářství o 3,5 procenta, tento údaj dnes ČNB upřesnila na 4,5 procenta.  Průměrná hrubá mzda ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 7,6 procenta.

"Ekonomika se přehřívá a sazby musí jít nahoru. ČNB ale musí zpřísnění měnové politiky opatrně dávkovat," podotýká Jan Bureš, hlavní ekonom Patria Finance. Podle Bureše pomáhá ČNB brzdit ekonomiku i posilující koruna. Ta jen za minulý měsíc posílila vůči euru o 1,2 procenta a letos vykazuje největší zhodnocení ze všech evropských měn. 

Zvýšením sazeb chce ČNB přibrzdit inflaci, přičemž vyšší klíčová sazba dopadá na zdražování úvěrů a hypoték.

Ilustrační foto.
Česká koruna vůči euru opět posílila. Je nejsilnější za poslední čtyři roky

Dnešní rozhodnutí ČNB je v souladu s očekáváním finančních trhů, proto lze čekat, že bezprostřední reakce kurzu koruny nebude výrazná.

"Další růst úroků může přijít již na příštím zasedání rady ČNB 21. prosince," upozorňuje Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE.

Hlad po novém bydlení neopadne

Aktuální zvýšení úrokové sazby centrální bankou se do poptávky po novém bydlení patrně vůbec nepromítne. " I kdyby se zvýšily úroky u úvěrů, je na dvou největších realitních trzích v Česku, kterými jsou Praha a Brno, po novém bydlení takový hlad, že výše úroků ve skutečnosti vůbec není podstatná, vysvětluje Alexej Veselý, ředitel developerské společnosti Trikaya.