„Ceny šly v posledních týdnech hodně nahoru, hlavně za potraviny. Ještě na jaře to bylo celkem únosné, ale teď něco stojí i dvakrát třikrát víc a na našem rodinném rozpočtu je to nepříjemně znát,“ řekla Kateřina Marešová z Liberce, matka dvou dětí. Hlavní příjem rodiny nyní obstarává její manžel, protože ona je na rodičovské dovolené a její příjem je něco kolem 10 tisíc korun.

První citelný zásah do rozpočtu pocítili Marešovi už před několika týdny, když přišlo vyúčtování za elektřinu, kterou využívají i na topení elektrokotlem. Za byt o rozloze 65 metrů čtverečných za rok v období 2021/22 zaplatili 36 tisíc, kdy na zálohách platili 4100 korun měsíčně.

Senioři a finance - Ilustrační foto
PŘEHLEDNĚ: Finanční pomoc pro důchodce. Co všechno letos od státu dostanou

„Vraceli nám něco přes 20 tisíc korun. Dosud, když jsme měli přeplatek, zálohy snížili. Ale nyní je navýšili na 5200 měsíčně a spočítali nám, že za rok 2022/23 předpokládají, že za elektřinu zaplatíme 60 tisíc. Byl to celkem nečekaný šok a hlavně velká rána pro náš rozpočet,“ popsala Marešová.

Jako slídič

S ohledem na strmě rostoucí ceny v obchodech teď také hodně plánuje nákupy, i co uvaří. „Vařím a peču denně, ceny základních surovin zdražily pekelně. Připadám si teď jak nějaký slídič a čekám na akce, některé věci ani jinak koupit nejde,“ poznamenala mladá žena.

„Denně používám olej a nejlevnější dneska stojí 75 korun, což je příšerné. Nebo máslo za 60 korun už je pro nás drahé, a tak jsme přešli na margarín. Totéž platí o mouce, stojí přes dvacet pětadvacet korun, a tak ji nakupuju jen v akci, o mléčných výrobcích ani nemluvím,“ přiblížila dvojnásobná matka s tím, že dříve nakupovala i do zásoby, to dnes vůbec nedělá.

Zbytky na talíři. V době zdražování čím dál vzácnější jev. Češi se snaží ušetřit menšími porcemi i dojídáním.
Dojídají zbytky, dělají menší porce. Lidé kvůli drahotě více šetří při vaření

Růst cen ještě významněji postihl rozpočty rodičů samoživitelů, ti si vzájemně na sociálních sítích radí, jak ušetřit. „Jsem v koncích, mám v obálce poslední peníze schované na nájem a potřebuji poradit, co uvařit sobě a dětem levně. Už mě nic nenapadá,“ zní například jedna z mnoha žádostí o radu rodiče samoživitele.

Ostatní přichází s nápady, jak uvařit pět různých jídel z jednoho kuřete, jak vymyslet pokrmy ze sezonně dostupných surovin - jako koprovku z cukety nebo svíčkovou bez smetany, pouze ze zeleniny a vody. Dávají si vzájemně ale i konkrétní tipy, kde lze koupit co levně, kde se třeba poptat u farmářů nebo zelinářů po horší, jinak neprodejné zelenině a získat ji za hubičku nebo zadarmo.

Pomůže i potravinová banka

„Nestyďte se zajít si do potravinové banky, oni vám pomohou, stejně jako nám,“ radí někteří další rodiče.

Tento trend potvrdil i ředitel Potravinové banky Libereckého kraje. „Nevydáváme potraviny přímo, ale prostřednictvím organizací nebo odboru sociálních věcí magistrátu města Liberce. Ale přehled máme a mohu potvrdit, že se zájem o potravinové balíčky skutečně zvýšil, a to nejenom mezi rodinami, ale i mezi seniory,“ uvedl Josef Vlček.

Podle ministerstva práce budou mít na příspěvek nárok rodiče 1,6 milionu dětí, což je zhruba 1,1 milionu domácností.
PŘEHLEDNĚ: Startuje vyplácení 5000 na každé dítě. Jak postupovat

Pokrýt poptávku se bance momentálně daří dobře, a to nejen díky potravinovým sbírkám, ale i zvýšenému příjmu potravin od obchodních řetězců.

S blížícím se začátkem školního roku rodiče počítají s náklady v podobě školkovného či školného, plateb za obědy pro děti, kroužky a nezbytné pomůcky. Ne všichni na to mají, a tak některým již poosmé pomůže Liberecký kraj prostřednictvím projektu Potravinová pomoc dětem, který zajišťuje stravování ve školkách a školách. Do projektu se v Libereckém kraji zapojilo ve školním roce 2021/2022 celkem 71 školek a škol a rozděleno bylo více než 5,3 milionu korun a nakoupily se obědy pro 1004 dětí. V nadcházejícím školním roce se zapojí 73 školek a škol.