Před vchodem do budovy na okraji Zábřehu se na dřevěných židličkách sluní skupinka seniorů. Další se procházejí v doprovodu pečovatelky po blízké zahradě. Nacházíme se v areálu bývalé krizové nemocnice, která pro veřejnost bývala „zakázaným“ místem. Žádný pacient se tu v minulosti neléčil, od letošního léta však objekt slouží nemocným lidem.

„Poskytujeme špičkovou odbornou péči lidem s Alzheimerovou chorobou a dalšími tipy demencí. Chceme, aby u nás bylo lidem dobře, máme řadu specializovaných terapií i zábavných aktivit. Lidem se jimi snažíme naplnit každý den,“ přiblížil ředitel Alzheimercentra Zábřeh Josef Hatoň.

V zařízení aktuálně pracuje padesátka zaměstnanců, kteří se starají prozatím o jednatřicet klientů, další průběžně přibývají. Ubytováni jsou na dvoulůžkových pokojích s bezbariérovými koupelnami.

Soběstačná komunita

„Pokud to zdravotní stav klientů umožňuje, neleží u nás bez zájmu v postelích. Během dne s nimi pracují vyškolení terapeuté, personál připravuje pestrou nabídku činností. Cvičíme, hrajeme hry, máme výtvarná odpoledne,“ popsal některé z aktivit Josef Hatoň.

V případě hezkého počasí se mohou lidé projít nebo posedět na zahradě, kde řemeslníci dobudovávají altán. K dispozici mají fyzioterapeuta, sloužit jim bude i senzomotorická místnost snoelezen.

Centrum funguje jako soběstačná komunita. Nachází se zde kaple, kde se už uskutečnila první bohoslužba, kadeřnictví i kavárna. Když za klienty přijde návštěva, mohou si zde třeba společně upéct buchty nebo uvařit čaj.

Samozřejmostí je vlastní prádelna a kuchyň, pro děti zaměstnanců pak nabídne Alzheimecentrum dětskou skupinu.

„Opravdu pod námi žádná další patra nebo kryty nejsou,“ dodává k mýtům okolo budovy na procházce jejím přízemím s úsměvem Josef Hatoň.

Budovu si bude moci ostatně prohlédnout každý. Ve čtvrtek 20. září se od 10 do 17 hodin v Alzheimercentru koná den otevřených dveří.