"Situace bývá taková, že v tomto období ceny již klesají. Díky sezónním výkyvům by v obvyklém roce poklesla cena zeleniny o 30 - 40 procent," řekl Zeman. Podle něho se však letos ceny již od léta drží na stejné úrovni.

Například mrkev proti minulému měsíci zdražila o téměř pět procent na 20,86 Kč za kilogram, loni ale touto dobou stála 14,5 koruny za kilogram. "Já sám už neočekávám, že ceny půjdou dolů. Můžou vydržet celé období do nové sklizně," dodal Zeman, podle kterého by se situace mohla změnit pouze levnými dovozy. Podle něj ale není ani v Evropě příliš velká úroda.

Meziročně zdražily nejvíc brambory. Zatímco loni stály 8,38 korun za kilogram, nyní je mohou zákazníci koupit za více než 15,5 koruny za kilogram. Podle statistiků byla letošní úroda nejhorší od roku 1920, meziročně se jejich sklizená hmotnost snížila o 30 procent.

Cena papriky v říjnu vzrostla meziměsíčně o 14 procent na 56,31 korun za kilogram a cena rajčat o pětinu na 52,2 Kč za kilogram.
Letošní sucho způsobilo na úrodě zeleniny podle odhadu zelinářů škody za 800 milionů korun. Špatně se dařilo i chmelu, cukrové řepě, pícninám nebo ovoci. Počasí naopak přálo obilninám.