Chalupa dnes novinářům řekl, že už nyní je jasné, že žadatelé o příspěvek na zateplení nebo ekologické topení nebudou mít nárok na dosavadní dotaci ve výši 67 procent celkové investice.

Nově by mělo jít o „příznivou půjčku s bonusem", tedy půjčku s nižším úrokem a dotací. Program bude podle Chalupy výrazně jiný než Zelená úsporám, ministr se proto brání i tomuto pojmenování.

Nově se bude program týkat veřejných budov a také novostaveb. Má být financován z výnosů aukcí emisních povolenek. V dražbách si budou část povolenek kupovat podniky od příštího roku. Pravidla obchodování stanovuje zákon, který v nejbližší době projedná vláda. Na ochranu ovzduší by měly aukce vynést miliardy až desítky miliard korun, záviset to bude na výši cen povolenek.

Zelená úsporám nabídla žadatelům na zateplení a nákup efektivnějších kotlů 20 miliard korun během tří let. Jde o peníze, které Česko získalo prodejem emisních kreditů, a to zejména Japonsku. Nyní Státní fond životního prostředí finišuje s administrací programu, který musí být podle smluv s kupci do konce roku 2012. Provádí také kontroly projektů, a to i na místě například přeměřováním tloušťky použitého zateplení. Zelená úsporám je podle Chalupy nejčastějším tématem mailů, telefonů a dopisů, které fond i ministerstvo vyřizuje. Ministr takových mailů dostává i deset denně, ombudsman programu desítky.

Zájem o dotace před rokem a půl převýšil finanční možnosti programu o osm miliard, ministerstvo proto přestalo žádosti přijímat a nevyhovělo žádostem o dotace na energetické úspory veřejných budov. Další peníze převedlo z fondu na likvidaci autovraků. Nové údaje o čerpání z programu bude mít ministerstvo příští týden.