„Zahrnovala vakuovací stanici, bezstruskové odlévaní oceli, modernizaci střechy nad pecním a odlévacím polem a půdní dmýchání," uvedl. Hutní skupina letos plánuje v Hrádku obnovu a úpravy trafostanice a kompenzační jednotky, vše za další desítky milionů korun, což výrazně zkrátí dobu tavby a zlepší ekonomiku výroby oceli. Další letošní investice skupiny půjdou do chomutovských válcoven, kde obnoví technologii válcování bezešvých trubek. Chceme rozšířit sortiment, zlepšit ekonomiku a vliv výroby na životní prostředí, dodal.

Vakuovací stanice je podle Hrabalíka technologií na rafinaci surové oceli při sníženém tlaku atmosféry, což razantně sníží obsah nežádoucích plynů jako je vodík, kyslík a dusík a částečně se také odstraní nekovové vměstky a zvýší tak čistotu oceli. Technologii dodala Vítkovice Heavy Machinery a akci financovala banka HSBC.

„Dokončená investice výrazně zlepší hospodaření firmy, kvalitu oceli a pracovní i životní prostředí. Výrazně se také otevírají možnosti získání nových zakázek, hlavně v oblasti ložiskové oceli z Hrádku a vakuovaných ingotů pro provoz v Chomutově, kam je ocel dodávaná denně a vakuované ingoty jsme dosud nakupovali," řekl Hrabalík.

Železárnám Hrádek nedávno Česká inspekce životního prostředí definitivně potvrdila pokutu deset milionů korun za to, že v roce 2009 nakládáním s odpady porušily zákon. Po odvolání firmy snížila pokutu o pět milionů korun. Šéf sekretariátu skupiny Ladislav Bednařík řekl, že firma sankci zaplatí, protože už jí nic jiného nezbývá. Dokončená investice podle něj vylepší vlivy na životní prostředí. „Technologii upravujeme tak, aby odpovídala současným trendům," dodal.

Železárny, které mají nyní zhruba 370 zaměstnanců, už několik let nezveřejňují své hospodaření. Tržby čtvrté největší ocelářské skupiny v ČR, která zahrnuje kromě Hrádku, železárny ve Veselí na Moravě a v Chomutově, činily v roce 2008 přes deset miliard korun.