Firma totiž od roku 2005 do loňského června skladovala nebezpečný odpad v zařízení, které nebylo pro tento účel povoleno. Potvrdil to ředitel OI ČIŽP Zbyněk Sevelka i Miroslav Slaný, mluvčí holdingu Z–Group, do něhož železárny spadají.

„Jednalo se o prach z ocelárny, který je zachytáván v jednotlivých filtračních okruzích ocelárny. Tento prach byl uskladněn na skládce, kde hrozilo jeho rozfoukání větrem,“ sdělil Slaný. Podle Sevelky tak bylo v době rozhodnutí inspekce ve vzdálenosti dvacet metrů od řeky Klabavy na betonové ploše volně uloženo sto tun prachu. Podle serveru ecomonitor byl tvořen jemným prachem s mnohonásobně překračujícími limity hodnot olova a zinku. „Takovýto nebezpečný odpad je vhodné soustřeďovat v uzavřených a nepropustných zásobnících a zabránit jeho úniku do okolí. To však v tomto případě nebylo,“ uvedl server.

Firma se přesto proti pokutě odvolala k ministerstvu životního prostředí. „K žádnému úniku nedošlo, ani k poškození nebo kontaminaci životního prostředí. Nikomu také nebylo ublíženo na zdraví,“ vysvětlil Slaný s tím, že po zamítnutém odvolání společnost celou vyměřenou pokutu ihned uhradila. „Polovina z této částky šla do rozpočtu obce,“ uvedl mluvčí.

„Peníze investujeme do životního prostředí. Na to v Hrádku ročně doplácíme do půl milionu korun,“ sdělil tamní starosta Jaroslav Perlík.

Od doby likvidace skládky firma prachový odpad pravidelně odváží. „Likviduje jej specializovaná firma,“ dodal Slaný s tím, že holding považuje ochranu životního prostředí za prioritu. Do sekundárního filtračního okruhu ocelárny v Hrádku tak například v minulých dvou letech investoval vice než 31 milionů korun.