Výrazně omezené bylo například spojení mezi Mnichovem nebo Berlínem. V Bavorsku. S omezeními je podle prohlášení odborů třeba počítat i po plánovaném konci stávky a patrně bude probíhat po celý den.

Vlaky FlixTrain, které budou od 21. června denně jezdit mezi Berlínem, Frankfurtem a Stuttgartem.
Flotily Leo Expressu v Německu rostou. Podnik rozšiřuje linky i jejich kapacitu

Takzvaná "výstraha" přichází den poté, co dopravce Deutsche Bahn zvýšil cenu vlakových jízdenek v průměru o 1,9 procenta. Odbory EVG varují, že během předvánočního období lze očekávat další vlnu stávek. 

Zbytečná eskalace

„Deutsche Bahn udělají vše proto, aby dopadu výstražné stávky na zákazníky co nejvíce zabránily,“ uvedl koncern s tím, že jej mrzí dopad stávky na "mnoho pracujících" i to, že přichází "v době adventu". Vedení DB už dříve označilo protest za „zcela zbytečnou eskalaci“.

Hlavním dějištěm protestních akcí  měla být podle DB nejlidnatější, západní spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Agentura Reuters ale uvedla, že mluvčí EVG odmítl říci, zda se stávka soustředí na některou konkrétní oblast. 

Lokomotivy a soupravy Škoda Transportation pro Německo.
Škoda Transportation získala evropský certifikát. Její vlaky vyjedou do Německa

Postiženi přitom nebyli jen cestující dálkových spojů. V hlavním městě Německa nejezdila ani nadzemka S-Bahn, přičemž stávkující vyzývali lidi, aby nepoužívali ani metro a tramvaje. S-Bahn ani neposkytovala informace.

Stávka zásadně ovlivní i spoje s Českem, některé budou výrazně zpožděné, další nepojedou vůbec, informovala Česká televize. Z Prahy do Berlína pojedou pravidelně mezistátní vlaky bez většího omezení pouze dopoledne a jen na českém území, tedy v úseku z Prahy do Děčína. V opačném směru ale budou vlaky vedeny až po stávce, a to s výrazným zpožděním. „Prakticky celý den se pak dají na této lince očekávat velká zpoždění, případně budou některé spoje i odřeknuty,“ uvedl mluvčí ČD Radek Joklík.

Po celý den bude podle něj výrazně omezeno také spojení s Mnichovem. Na českém území, tedy mezi Prahou a Domažlicemi, by se měli lidé připravit zhruba na půlhodinové zpoždění dálkových spojů.

Deutsche Bahn proto doporučuje cestujícím, kteří tak učinit mohou, aby cestu odložili na úterý. Dnešní lístky pro dálkovou dopravu platí až do neděle 16. prosince. Lidé také mají možnost dostat peníze za lístky zpět.

Krach rozhovorů

EVG, která zastupuje přibližně 160 tisíc pracovníků železnice, oznámila krach rozhovorů již v sobotu. Odbory trvají na tom, že nabídka zvyšování mezd je příliš nízká. Šéfové DB přitom nabízejí 5,1procentní nárůst ve dvou krocích.

V Řecku stávkují námořníci, trajekty zůstávají v přístavech
Stávka řeckých námořníků. Na ostrovech zůstaly uvězněny desetitisíce turistů

Zaměstnanci by rovněž měli dostat jednorázový příspěvek 500 eur (12 917 korun). Odbory chtějí navýšení mezd ještě minimálně o jeden procentní bod s tím, že je ochotno jednat až poté, co dopravce potvrdí, že mzdy navýší. Má také požadavky ohledně pracovní doby a práce o svátcích, píše agentura Reuters.

Na rozhovory s DB by měla v úterý také navázat Unie řidičů lokomotiv (GDL). I ta ale uvedla, že by mohla podniknout podobné kroky, pokud jednání o mzdách selžou. Unie čítá 36 tisíc členů. 

V Paříži znovu demonstrovaly žluté vesty. Policie použila slzný plyn.
Protesty v Paříži si vyžádaly 135 zraněných. Demonstrovalo se i v jiných městech