V rámci zahájení fóra Zeman neváhal pozdravit přítomné podnikatele v čínštině a zmínit dosažené úspěchy vzájemné spolupráce. „Kdybych měl stručně hodnotit stav obchodních česko-čínských vztahů, tak bych řekl dvě konkrétní čísla – český vývoz do Číny vzrostl za poslední rok o 20 procent, počet čínských turistů se rovněž zvýšil o 20 procent,“ uvedl a zároveň dodal, že ve vzájemnou spolupráci doufá také do budoucna.

„Přeji všem podnikatelům z čínské i české strany, aby projevili odvahu, protože odvaha je to nejdůležitější k navazování a uzavírání obchodních kontaktů,“ řekl Zeman. Během setkání došlo současně k podpisu několika memorand.

Strategická spolupráce

Zejména jde o memorandum o porozumění mezi společnostmi PPF a Huawei o rozvoji telekomunikačních sítí páté generace či memorandum o strategické spolupráci mezi PPF a společností Citic Group. Podle Zemana už v Číně zakořenily firmy Škoda Auto a Home Credit.

Zahájení se zúčastnila také ministryně průmyslu Marta Nováková (ANO), která zmínila společnost Eldis z Pradubic. „Eldis už v září vyhrála soutěž o dodávku 13 radarů pro čínské letiště,“ řekla ministryně. Podepsaná dohoda pravděpodobně povede podle ministryně ke zprovoznění radarů.

Naopak žádné memorandum se netýkalo L-410, o kterých mluvil Zeman. „Mluví se o 20 letadlech, ale pravděpodobně ta dohoda ještě nebyla připravena k podpisu,“ vysvětlila Nováková.

Dohoda o vzdělání

Mimo jiné byla také podepsána dohoda v oblasti vzdělávání ze strany Vysoké školy finanční a správní. Dohody také podepsaly agentura Czech Tourism a letecká doprava Kiwi.com. Po setkání s podnikateli má Zeman na programu oběd s víceprimátorem Šanghaje. 

Podnikatelské fórum je jedním z posledním bodů, které měl prezident na programu během své cesty do Číny. Po setkání s víceprimítorem se vrátí zpět do České republiky.