K dnešnímu datu je obilí sklizeno z 1,134 milionu hektarů polí, před týdnem to bylo přibližně 966.000 ha. Celková produkce dosahuje 7,018 milionu tun. Pěstitelé letos vyseli obilí na 1,3 milionu hektarů půdy. Hektarový výnos obilí je 6,19 tuny a je o 0,74 tuny vyšší než ve srovnatelnou dobou loni.

Řepka byla dosud sklizena z 387.500 hektarů. Celkový výnos již nyní přesahuje 1,5 milionu tun a je nejvyšší v historii. Nejrozšířenější domácí olejnina se letos pěstuje na 389.300 hektarech. Dlouholetý trend rozšiřování ploch s touto plodinou se ale zastavil a její výměra se letos mírně meziročně snížila.

Práce komplikuje nepříznivé počasí

Žně letos v Česku v důsledku mírné zimy a příznivého počasí na jaře začaly zhruba o dva týdny dříve, než je obvyklé, a ještě v první srpnové dekádě měly proti loňsku náskok. Žňové práce však od začátku srpna komplikuje nepříznivé počasí a ve srovnání s loňským rokem nabírá v důsledku dešťů sklizeň mírné zpoždění. "Některé nesklizené porosty jsou silně polehlé a zvyšuje se riziko sklizňových ztrát a především hrozí snížení kvality zrna," uvedlo MZe.

Celková letošní úroda obilovin by na základě červencového odhadu Českého statistického úřadu doplněného o ministerstvem provedený odhad sklizně kukuřice na zrno a ostatních obilovin měla letos dosáhnout 7,750 milionu tun. To by bylo zhruba o tři procenta více než loni.

Z čísel vyplývá, že letošní úroda bude z dlouhodobého hlediska nadprůměrná a bohatě vystačí k pokrytí domácí spotřeby obilí. Ta se v posledních letech pohybuje mezi 5,3 až šesti miliony tun.