Zástupci zemědělců proto vyzvali k přípravě protestní akce na příští čtvrtek. „Pokud by pan ministr přišel opravdu s konkrétními návrhy, tak se ta demonstrace nemusí konat,“ uvedl předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha. Doležal zdůraznil, že demonstrace nemá být politická, ale má směřovat ke splnění konkrétních požadavků. Podle Pýchy by zemědělci protestovali tak dlouho, dokud by jim vláda nevyhověla.

Zemědělci 22. února protestovali proti politice EU:

Zemědělci zahájili protestní jízdu v Kutné Hoře, poté projeli Kolínem.
Zemědělci v Česku protestovali proti EU. Ministra Výborného podporujeme, zaznělo

Předseda Zemědělského svazu Pýcha uvedl, že zemědělci mají vůči ministrovi a vládě pět konkrétních požadavků. Požadují podpořit zaměstnanost na venkově prostřednictvím sociálního pojištění, nekrátit národní podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit úroveň zdanění půdy na původní úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky EU.

Čtvrtým požadavkem je, aby premiér a ministři zemědělství a průmyslu aktivně hájili zájmy českých zemědělců v jednání o obchodní dohodě s Ukrajinou. Posledním požadavkem je, že pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských či národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné výši.

Návrhy projedná vláda

Ministr uvedl že věří, že bude zástupcům Agrární komory a Zemědělského svazu schopen v řádu hodin sdělit, zda se s koalicí dohodl na některých návrzích podpory sektoru. Výsledky jednání ale nechce předjímat. S koaličními partnery bude jednat večer a možná ještě v pátek, dodal. Prezident Agrární komory (AK) Jan Doležal již před schůzkou s Výborným a předsedou Zemědělského svazu (ZS) uvedl, že jeho organizace nejspíš vyzve k protestům českých zemědělců proti národní politice.

Protest některých zemědělců v Praze z 19. února provázely kontroverze, řada účastníků se od akce později distancovala:

Demonstrace zemědělců v Praze
Fiasko protestu v Praze? Kritizují ho samotní zemědělci, obchod končí spolupráci

„Poctivě jsem řekl, že prostě některé záležitosti podpory agrárního sektoru jsou v tuto chvíli ještě v jednání celé vládní koalice. Ta témata zůstávají stejná, budeme jednat teď večer, možná i zítra,“ řekl Výborný. „Já se budu snažit dospět k takovému výsledku, který alespoň zčásti bude reflektovat ten cíl, tedy pomoc středním podnikům,“ dodal.

K návrhům, o kterých Výborný se členy koalice diskutuje, patří zrušení danění zemědělských dotací, sleva na sociální pojištění pro zaměstnance nebo větší podpora životní pohody zvířat. „Investiční podporu - v objemu až tří miliard korun - plánujeme letos zacílit na střední podniky, které jsou na tom aktuálně nejhůře, na tom panuje koaliční shoda. Některé věci jsou ale ještě v jednání, aktuálně probíhá koaliční debata nad některými nástroji, které by zemědělcům pomohly,“ uvedl Výborný ve vyjádření pro ČTK. „Výsledek očekávám v průběhu několika hodin, zemědělce s ním seznámím v průběhu zítřka (pátku),“ doplnil.

Evropská unie vyzvala zemědělce a malé dodavatele potravin, aby se podělili o zkušenosti s nekalými obchodními praktikami:

Protest zemědělců. Ilustrační snímek
Protesty zemědělců? EU je vyzývá, aby ohlašovali nekalé obchodní praktiky

„Co se týče témat zmíněných zástupci zemědělských organizací, podporuji, aby Evropská komise navýšila podporu zemědělcům z evropského rozpočtu,“ sdělil Výborný. „Pokud jde o dovozy zemědělských komodit z Ukrajiny, nově bude prodloužení bezcelního režimu obsahovat omezení v oblasti dovozu kuřecího masa, cukru a vajec. Podporuji i to, aby podobné omezení platilo i v případě obilovin. Pokud jde o požadavek na nekrácení národních podpor, podařilo se mi je pro letošní rok udržet na úrovni loňského roku,“ doplnil.

Ohlášený protest

Z údajů na webu Prahy vyplývá, že Zemědělský svaz už na březen několik shromáždění ohlásil. Ve čtvrtek 7. března jsou nahlášené akce před ministerstvem zemědělství, před úřadem vlády, na Malostranském a Václavském náměstí a také na Letenské pláni. Na stejných místech jsou pak shromáždění hlášená po celý týden od 11. do 15. března. Na každém z nich organizátoři předpokládají účast zhruba 1000 lidí. Oficiální účel akcí zní „Upozornění na situaci v zemědělství a špatné nastavení společné zemědělské politiky“.