Podle její ředitelky Martiny Urbanové byl letos v regionu u obilí průměrný výnos 4,2 tuny z hektaru, zatímco vloni činil 5,2 tuny. Pokles byl zaznamenaný i u řepky, a to z loňských 3,1 tuny z hektaru na letošních 2,8 tuny.

„Hodně ploch, zejména na Třeboňsku, bylo poničených krupobitím a dále se neblaze projevilo i sucho. Navíc na jaře část porostů vymrzla a pole se musela dosévat," sdělila ředitelka Urbanová.

Její slova potvrdil například soukromý zemědělec Karel Zbudil, který hospodaří na statku v Branné a Lomnici nad Lužnicí. „Zasáhly nás tu šestkrát kroupy. Na řepce jsou někde škody přes 50 procent a na obilí kolem 30 až 40 procent. Ale ještě jsme neměli čas to počítat. Potřebovali jsme nejdřív dostat úrodu pod střechu, což se povedlo, rychle zasít řepky a pohnojit. Teprve teď se budeme moci věnovat výkaznictví," komentoval situaci.

Na druhé straně asi jako jeden z mála hovoří o velkém štěstí na letošní klimatické podmínky jednatel společnosti Landštejn Ludvík Kronika: „Čekali jsme to horší, ale měli jsme výhodu, že u nás v zimě v době silných mrazů leželo hodně sněhu. Navíc k nám letos na jaře přece jenom přišly nějaké srážky, protože v posledních letech jsme měli sucho." Výnosy obilí mají pod Landštejnem tudíž lepší než vloni. U řepky to již tak dobré není. Na té se podle Kroniky podepsaly jednak kroupy a pak také silný nečekaný mráz z 18. května.