V Česku se protesty zemědělců naposledy uskutečnily 20. března, kdy na silnice vyjelo více než 1600 kusů zemědělské techniky.

„Od loňského sněmu se podařilo otevřít debatu o některých tématech, jako je podpora živočišné výroby a náročných komodit, přebujelá byrokracie či přebytky zemědělských komodit na evropském trhu, a to jednoznačně vítáme. Bohužel ale stále slyšíme především prázdné fráze, sliby nejsou plněny a řešení je v nedohlednu,“ řekl Doležal.

To podle něj vede k tomu, že jsou zemědělci nespokojeni. „Probíhající jarní práce na jejich nespokojenosti nic nemění a hrozí, že protesty budou v květnu pokračovat,“ doplnil.

Protesty zemědělců proti politice EU ve čtvrtek 22. února 2024
Méně byrokracie i peníze na chov zvířat. Vláda vyhoví části požadavků zemědělců

S představenstvem AK ČR se Výborný naposledy sešel tento týden, kde je informoval o krocích, které se na podporu zemědělců připravují v Česku a Evropské komisi. „Slova pana prezidenta Doležala proto beru tak trochu jako jeho vzkaz do členské základny před nedělním sněmem. Mrzí mě to ale, protože se nezakládají na skutečnosti a realitě,“ doplnil dnes.

Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem, zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem je nekrácení národních podpor a v případě, že Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

V letošním roce vláda podle dřívějších vyjádření Výborného přidá 550 milionů korun na životní pohodu zvířat a příští rok dvěma miliardami korun podpoří zaměstnanost na venkově skrze slevy na sociálním pojištění. Se zástupci farmářů Výborný jedná také o tom, jak přesně zacílit navýšení investiční podpory o 1,5 miliardy korun na tři miliardy korun. Daň z nemovitosti se ale měnit nebude, uvedl už dříve ministr.

Pozvání na sněm přijala i řada hostů z řad vládních i nevládních organizací či dlouholetých partnerů Agrární komory ČR, stojí v tiskové zprávě. Sněm se bude v neděli konat také u příležitosti zemědělských veletrhů Techagro, Silva Regina a Biomasa na brněnském výstavišti Veletrhy Brno.