Čeští zemědělci byli připraveni na protestní akce napříč republikou. Od této úvahy však zatím ustoupili. Důvodem byl fakt, že na zasedání Agrární komory České republiky (AGČR), které se odehrálo v pátek ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku, mezi ně zavítal i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Řeknu na rovinu, že kdyby nepřijel a nevyslechl si nás, tak jsme byli připraveni v řádu dní vyjet do ulic,“ uvedl prezident komory Jan Doležal.

Vládní konsolidační balíček poškodí zemědělské podniky a druhotně může zapříčinit zdražování potravin, míní někteří zemědělci:

Daň ze zemědělské půdy zdraží tuzemské potraviny, varuje Zemědělský svaz
Vyšší daň ze zemědělské půdy? Tuzemské potraviny zdraží, varují zemědělci

Z jednání ministr odjel se třemi „domácími úkoly“. „Jednak chceme modifikaci strategického plánu, tedy úpravu zemědělské politiky. Také chceme, aby se podíval na současnou dotační politiku, kdy jsou na jednu stranu kráceny dotace, ale na stranu druhou je turbulentní ekonomická situace. A třetí věc, kterou nám současná pětikoalice slíbila již v červnu roku 2022, je podívat se na podporu, respektive slevy sociálního pojištění v zemědělství,“ doplnil Doležal.

Na splnění požadavků má ministr Výborný lhůtu do konce února. Po zasedání se k nim stručně vyjádřil na síti X. „Na ministerstvu děláme kroky pro to, abychom ubrali byrokracii, vyhodnocujeme první rok společné zemědělské politiky a jsem připraven na základě dat udělat potřebné změny,“ ujistil.

Je toho na nás moc, tvrdí zemědělci

Doležal nicméně nevyloučil, že i během února může k protestům dojít. „Žijeme ve velmi složité situaci, kdy zemědělci prodávají za nominální cenu srovnatelnou s rokem 1989. Navíc se na nás stále valí neustálá byrokracie a různé regulace. A to už je prostě moc,“ poznamenal prezident AKČR.

Dodal, že v půlce února je také naplánovaná schůzka s jeho kolegy z V4. „Musíme jednat společně. A to i ohledně situace na evropském trhu, kde jsou zvýhodněny státy mimo EU. I proto chceme popřípadě uspořádat i celoevropskou protestní akci. A nevylučuji, že to bude již v průběhu února. Tedy pokud uvidíme, že i u nás na ministerstvu nepovede naše snaha k jasnému závěru,“ pohrozil Doležal.

České zemědělství čekají škrty. Odborníci se ale diví: 

Úspory se nevyhnou ani ministerstvu zemědělství. Odborníci se ovšem domnívají, že zrovna zemědělství nemá příliš prostor k velkým škrtům, pokud by mělo zůstat konkurenceschopné. Více se dozvíte v článku
Zemědělství čekají škrty, chce šetřit na dotacích. Odborníci ale kroutí hlavou

S budoucí případnou protestní akcí souhlasí i předseda ZD Hrotovice na Třebíčsku Bohumír Hutař.

„Dle mého názoru pan ministr domácí úkol nesplní. Už nám dával sliby před Vánocemi a nic se nestalo. A situace už je opravdu vážná. Kroky této vlády zatím vedou k tomu, že malí zemědělci končí a na jejich místo nastupují agrobaroni,“ uvedl Hutař a dodal, že v Hrotovicích je nyní největší problém s klesajícími cenami rostlinné produkce.

„Zatímco v minulých letech se prodával metrický cent pšenice od 600 do 900 korun, tak teď je to 400. Nemít i jinou produkci, například prasata, skot či teplomilné ryby, museli bychom přemýšlet o redukci polí,“ uzavřel Hutař.